لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

سفیر آمریکا در سازمان ملل: اوکراین تاکنون یک میلیارد دلار کمک دفاعی از آمریکا دریافت کرده است


لیندا تامس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل (عکس از آرشیو)
لیندا تامس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل (عکس از آرشیو)

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در مورد حمایت آمریکا از اوکراین در مقابل تخاصم روسیه گفت که آمریکا علاوه بر این که تاکنون نزدیک به یک میلیارد دلار کمک دفاعی در اختیار اوکراین قرار داده، در همکاری نزدیک با همکاران ناتو برای هر گونه واکنش لازم به تجاوزگری احتمالی روسیه است.

خانم گرینفیلد روز سه‌شنبه ۲۸ دی در گفت‌وگویی مجازی با روزنامه واشنگتن پست گفت: «ما تاکنون نزدیک به یک میلیارد دلار کمک نظامی دفاعی به اوکراین کرده و آن‌ها را آماده کرده‌ایم. با متحدان ناتو هم در مذاکره هستیم تا ببینیم چطور باید به روسیه واکنش نشان داد.»

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در مورد فعالیت‌های نظامی روسیه در مرز اوکراین گفت:‌ «رزمایش نظامی و حضور نظامی نشانه‌هایی است مبنی بر این که روسیه می‌خواهد تخاصمی عمل کند. در نتیجه فقط یک عملکرد روسیه مدنظر نیست و موضوع، مجموعه فعالیت‌هایی است که انجام می‌دهند و باعث شده است که هم ما نگرانی عمیق داشته باشیم، هم بقیه را تشویق کنیم به شکلی بسیار جدی با این قضیه برخورد کنند.»

لیندا تامس گرینفیلد افزود: « فعالیت‌های روسیه حاکی از این است که این کشور می‌خواهد حرکتی تهاجمی انجام دهد و اوکراین را اشغال کند. ما به دیپلماسی در مواجهه با آن‌ها ادامه داده و امیدواریم بتوانیم جلوی چنین حرکت تهاجمی را بگیریم. ولی اگر تصمیم به چنین کاری بگیرند، می‌دانند که واکنش ما چه خواهد بود.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «پرزیدنت بایدن به وضح به ولادیمیر پوتین گفته که واکنش ما تهاجمی خواهد بود. ما در حال همکاری با متحدان هستیم که در واکنش تهاجمی همراه ما خواهند بود. امیدوارم ظرف چند روز آینده، روش دیپلماتیک ما جواب دهد.»

اقدامات اخیر روسیه در برابر اوکراین به دنبال تقاضای کی‌یف برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روی داده است. روسیه و اوکراین تقریبا دو هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و روسیه هفت سال پیش شبه جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد؛ اقدامی که با انتقاد تند غرب روبرو شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده، پیشتر گفت با توجه به حضور ده‌ها هزار نظامی روسیه در امتداد مرزهای مشترک با اوکراین و همچنین در مناطق اشغالی، تهدید تهاجم نظامی توسط روس‌ها همچنان بالاست.

XS
SM
MD
LG