لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

اوباما خطاب به رهبران ایران: اقتصاد امنیت می خواهد نه آزمایش موشک و ارسال سلاح به حزب‌الله


باراک اوباما از فرصت سخنرانی بعد از نشست هسته ای استفاده کرد و به مقام های ایران یادآور شد که درهای اقتصاد جهان به روی این کشور باز است.
باراک اوباما از فرصت سخنرانی بعد از نشست هسته ای استفاده کرد و به مقام های ایران یادآور شد که درهای اقتصاد جهان به روی این کشور باز است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید درهای اقتصاد جهان به روی ایران باز است اما ایران باید نشان بدهد که می خواهد از این فرصت استفاده کند یا خیر.

باراک اوباما در پایان نشست امنیت هسته ای، در یک نشست خبری در شهر واشنگتن شرکت کرد و اولین سوال خبرنگار حاضر در این نشست درباره وفاداری ایران به توافق هسته ای بود. آقای اوباما گفت ایران اکنون بخاطر توافق هسته ای می تواند از مزایای برداشتن تحریم ها استفاده کند اما این به رفتار مقام های تهران ربط دارد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: در هفته های اخیر ایران آزمایش موشکی داشت. این کارها باعث نگرانی اقتصاد می شود. آیا ایران می خواهد این پیام را بدهد؟

وی افزود: اینکه ایران با کشتی موشک به حزب‌الله می فرستد که اسرائیل را تهدید کند، یک تهدید منطقه ای است.

در هفته های اخیر دو کشتی که گفته می شود از ایران به مقصد یمن و لبنان در حرکت بودند، در اقیانوس هند توسط سایر کشورها متوقف شدند. این کشتی ها پر از اسلحه های سنگین بودند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به برداشتن تحریم های ایران اشاره کرد و گفت "درهای اقتصاد جهان به روی ایران باز است."

از وی درباره احتمال برداشتن ممنوعیت معاملات دلاری از سوی وزارت خزانه داری آمریکا پرسیده شد که رئیس جمهوری آمریکا گفت که "من نمی توانم قول بدهم ایران از برداشتن تحریم های هسته ای سوءاستفاده نمی کند اما این راهی است که مقابل ایران است."

باراک اوباما: من فکر می کنم ایران جای امنی برای تجارت است اما باید ملزومات جامعه جهانی را رعایت کند.

آقای اوباما با توصیه به مقام های تهران گفت: " ایران می تواند از شرایط اقتصادی پیش آمده سود ببرد، ولی رهبران تهران باید بدانند که اقتصاد نیاز به امنیت دارد. "

رئیس جمهوری آمریکا گفت "من فکر می کنم ایران جای امنی برای تجارت است اما باید ملزومات جامعه جهانی را رعایت کند

رئیس جمهوری آمریکا همچنین درباره تصمیمات وزارت خزانه داری آمریکا گفت تا زمانی که ایران به تعهدات عمل کند، مشکلی نیست. در چندین ماه آینده جک لو، وزیر خزانه داری، فعالیت های ایران را زیر نظر دارد تا در نهایت ما اجازه معامله دلاری بدهیم.

وی همچنین یادآور شد، "مثل آمریکا، در ایران هم تندروها نمی خواهند توافق هسته ای پایدار بماند. آنها از مزایای این توافق ناراحت هستند."

کاری که تازه شروع شده

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری بعد از آخرین نشست امنیت هسته ای با حضور سران بیش از پنجاه کشور، از رهبران جهان خواست که از تاسیسات آسیب پذیر هسته ای، حفاظت بیشتری کنند تا افراطگرایان "خطرناک" مثل گروه اسلامی موسوم به داعش به آن دست پیدا نکنند.

آقای اوباما گفت نمی توانیم از خودمان راضی باشیم چرا که این آخرین نشست سران در واقع یک شروع است، باید در سطح مقامات این نشست ادامه یابد چون جهان بیش از پیش در مقابل تهدید "تروریسم هسته ای" است.

به گفته وی، هیچ گروه تروریستی تاکنون نتوانسته بطور کامل به بمب اتمی دست بیابد. او گفت: القاعده سالهاست که امیدوار است که به بمب اتمی دست یابد. اکنون هم بعد از حملات تروریسی شاهدیم تلاش داعش برای رسیدن به بمب اتم افزایش یافته است.
اوباما افزود: اگر این مردان دیوانه به بمب اتمی دست یابند آنها حتما بمب را علیه خیلی از مردم بیگناه اسفتاده می کنند و این می تواند جهان ما را تغییر بدهد.

XS
SM
MD
LG