لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

قدردانی معاون رئیس جمهوری آمریکا از «فداکاری‌» نیروهای عراقی مقابل داعش


عکس آرشیوی از جو بایدن معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - ۲۰ فروردین ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از جو بایدن معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - ۲۰ فروردین ۱۳۹۴

یک روز پس از انتقاد وزیر دفاع ایالات متحده از نیروهای دولتی عراق به دلیل کوتاهی در مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی، معاون رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر حمایت واشنگتن از بغداد تاکید کرد و فداکاری و شجاعت ارتش عراق در مبارزه با داعش را ستود.

جو بایدن روز دوشنبه در گفتگویی تلفنی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق بر «فداکاری‌ها و رشادت‌های عظیم» نیروهای دولتی عراق در مقابل تحرکات پیکارجویان گروه داعش تاکید کرد و گفت آمریکا در جنگ علیه داعش از بغداد حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری سی.ان.ان، عزم ارتش عراق در مبارزه با داعش را زیر سئوال برد و گفت به رغم این که شمار نیروهای عراقی در شهر رمادی از پیکارجویان داعش بیشتر بود، اما این نیروها در مبارزه کوتاهی کرده و عقب نشینی کردند.

این اظهارات بلندپایه‌ترین مقام پنتاگون با واکنش بغداد روبرو شد و رئیس کمیسیون دفاعی و امنیتی پارلمان عراق در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، ضمن «غیرواقع‌بینانه و بی‌پایه» خواندن سخنان آقای کارتر، گفت آمریکا می‌خواهد تقصیر شکست را به گردن دیگران بیاندازد.

شهر الرمادی مرکز استان سنی‌نشین انبار، در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب بغداد، روز یکشنبه هفته گذشته ۲۷ اردیبهشت ماه، پس از چند هفته درگیری سنگین، با عقب‌نشینی نیروهای دولتی عراق به اشغال کامل گروه داعش در آمد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در گفتگو با شبکه جهانی بی.بی.سی، با بیان این که اطمینان دارد «اطلاعات غلط» به وزیر دفاع آمریکا داده شده، گفت نیروهای عراقی می‌توانند ظرف روزهای آینده، و نه هفته‌های آتی، رمادی را از داعش پس بگیرند.

بنابر گزارش‌ها، پیکارجویان داعش در حال تحکیم مواضع خود در رمادی هستند و همزمان نیروهای دولتی و داوطلبان مردمی عراق نیز در حال آماده‌سازی خود و برنامه‌ریزی برای حمله به داعش و بازپس‌گیری آن شهر هستند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، شب گذشته از حجم حملات خود علیه مواضع داعش در رمادی کاست و با ۲۵ مورد حمله هوایی، تمرکز حملات را به سمت مواضع آن گروه افراطی در موصل و شهرک بغدادی تغییر داد.

خبرنگار تلویزیون الحره روز یکشنبه در گفتگو با صدای آمریکا از محاصره شهرک بغدادی و همچنین حدیثه – در غرب رمادی و در امتداد بزرگراه منتهی به مرز سوریه – توسط پیکارجویان داعش خبر داده بود.

شب گذشته همچنین نیروهای ائتلاف ۱۰ مورد حمله هوایی علیه مواضع داعش در سوریه انجام دادند.

XS
SM
MD
LG