لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

وزیر دفاع آمریکا: سقوط رمادی نشان می دهد نیروهای عراقی اراده جنگیدن ندارند


وزیر دفاع ایالات متحده، اشتون کارتر، گفت تسلط گروه «دولت اسلامی» (داعش) بر شهر رمادی عراق نشان دهنده این است که نیروهای عراق برای جنگیدن اراده ندارند.

اشتون کارتر روز یکشنبه به شبکه سی.ان.ان گفت به رغم این که شمار نیروهای عراقی در رمادی از پیکارجویان داعش بیشتر بود ولی این نیروها در مبارزه کوتاهی کرده و عقب نشینی کردند.

آقای کارتر گفت ایالات متحده می تواند به نیروهای عراقی آموزش دهد، به آنها سلاح دهد، و از آنها پشتیبانی هوایی کند، اما نمی تواند به آنها «اراده» جنگ با داعش را دهد و آنها باید برای دفاع از کشورشان اراده نشان دهند.

او گفت نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش و دفاع از خود مشکل اراده دارند.

اشتون کارتر ابراز امیدواری کرد که نیروهای عراقی تمایل جنگیدن با داعش را پیدا کنند چرا که تنها مبارزه آنها می تواند باعث شکست داعش شود.

شهر رمادی، یکشنبه گذشته به تصرف پیکارجویان داعش در آمد. بر اساس گزارش ها، هنگام سقوط شهر، تعداد نیروهای عراقی بسیار بیشتر از پیکارجویان داعش بود اما آنها با رها کردن رمادی، تجهیزات نظامی آمریکایی را نیز در اختیار پیکارجویان قرار دادند.

بر پایه ارزیابی هفته گذشته پنتاگون که پس از شکست رمادی اعلام شد، ارتش عراق شش تانک، شش خودروی نظامی، تعداد قابل ملاحظه ای نفربر و حدود صد خودرو شامل هاموی را در رمادی جا گذاشت و عقب نشینی کرد.

آقای کارتر در این مصاحبه حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا را موثر خواند اما گفت هیچ راهکاری نمی تواند جایگزین نیروهای امنیتی عراق در جنگ با داعش شود. وی مشخصاً بر نقشی که شبه نظامیان سنی در استان سنی نشین انبار می توانند در جنگ با داعش ایفا کنند، تاکید کرد.

در همین حال، برخی ناظران می گویند شبه نظامیان شیعه، که پیشتر نیز در کنار نیروهای عراقی به بازپس گرفتن کنترل شهر تکریت از پیکارجویان داعش کمک کردند، نیروی قابل اتکا دولت حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، برای مقابله با پیکارجویان داعش هستند.

داعش ۴۰۰ نفر را در پالمیرا اعدام کرد

در همین حال رسانه دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کرد پیکارجویان داعش، از زمان تصرف شهر باستانی پالمیرا، دست کم ۴۰۰ نفر را در این شهر اعدام کرده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید این خبر را فورا نمی توان تایید کرد اما آمار داده شده دولتی با گزارش های فعالان سوری در مورد میزان اعدام های داعش در پالمیرا مطابقت دارد.

جمعیت شهر باستانی پالمیرا حدود ۵۰ هزار نفر است.

رسانه دولتی سوریه گفته است این افراد تحت عنوان همکاری با دولت دمشق کشته شده اند و پیکارجویان «دولت اسلامی» اجساد آنها را نیز مثله کرده اند. داعش هفته گذشته پالمیرا را تصرف کرد.

XS
SM
MD
LG