لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

نقش پررنگ نظامیان ایران در تدارک عملیات برای بازپس‌گیری بیجی


نقش پررنگ نظامیان ایران در تدارک عملیات برای بازپس‌گیری بیجی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

گزارشها حاکی از این است که ایران با نیروی عملیاتی نظامی و تجهیزات و سلاح‌های سنگین در حمایت از پیشروی ارتش عراق به سمت بیجی و پس گرفتن پالایشگاه از داعش، در این عملیات حضور پررنگی دارد.

دو مقام پنتاگون روز جمعه دوم خرداد بدون ذکر نامشان گفتند که نیروی نظامی ایران در روزهای اخیر در هماهنگی با شبه نظامیان شیعه در عراق در عملیات نیروهای امنیتی آن کشور برای باز پس گیری شهر بیجی، محل بزرگترین پالایشگاه نفتی در عراق وارد عمل شده است. به گفته این مقام‌ها، ایران تجیهزات نظامی ، موشک‌های ۱۲۲ میلیمتری و هواپیماهای بدون سرنشین جستجوگر و پشتیبانی در اختیار ارتش عراق قرار داده است.

در بیانیه روز جمعه پنتاگون، به نقل از ژنرال تامس وایدلی، آمده است که نیروهای امنیتی عراق در ۷۲ ساعت اخیر پیشروی چشمگیری در بازپس گیری چند منطقه در مسیر شهر بیجی داشته‌اند، اما در این بیانیه اشاره‌ای به حضور ایران در این عملیات نشده است.

نقش ایران در جنگ با داعش در عراق یکی از مسائل پیچیده است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پیشبرد استراتژی موثر در تضعیف و نابودی داعش با آن روبرو است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز جمعه دوم خرداد گفت که آنچه بسیار اهمیت دارد این است که ایران به حق حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد. آمریکا از نیروی های فرا فرقه ای در جنگ با داعش ، حمایت می کند.

او گفت: « آن چه ما گفته‌ایم این است که آمریکا با ایران هماهنگی نظامی نخواهد کرد. اما ما از نیرویی که در برگیرنده همه فرقه‌ها در جنگ با داعش در عراق است، حمایت می‌کنیم، تا آن جایی که تحت فرماندهی دولت مرکزی عراق باشد.»

سخنگوی کاخ سفید، به حمایت آمریکا از هماهنگی نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان شیعه در عملیات آزادسازی تکریت به عنوان نمونه موفق این استراتژی یاد کرد. ایران با اعزام مشاوران نظامی و آموزش شبه نظامیان شیعه، نقش مهمی در عملیات بازپس‌گیری تکریت در ماه مارس گذشته ایفا کرد، اما این عملیات زمانی موفق شد که آمریکا، با حملات هوایی علیه مواضع داعش در ماه آوریل، عملاً به این عملیات ملحق شد.

XS
SM
MD
LG