لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

سوریه مواضع داعش در پالمیرا را بمباران کرد


سوریه مواضع داعش در پالمیرا را بمباران کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

فعالان سوری می گویند نیروهای دولت سوریه روز دوشنبه دست کم ۱۵ بار به مواضع پیکارجویان «دولت اسلامی» در شهر پالمیرا حمله هوایی کردند.

داعش این شهر باستانی را هفته گذشته تصرف کرد.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا که شبکه ای از فعالان در سوریه دارد، گفت اهداف بمباران شده شامل یک ساختمان اطلاعات ارتش و یک بیمارستان بود.

این سازمان همچنین گفته است پیکارجویان ۲۱۷ نفر از جمله کودکان، پرستاران و نیروهای سوریه را اعدام کرده اند و بیش از ۶۰۰ نفر نیز بدست این گروه زندانی شده اند. رسانه های دولت سوریه شمار اعدام شدگان در این شهر را بیش از ۴۰۰ نفر گزارش کرده اند.

مدیر سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت پیکارجویان برخی را با قطع سر از تن و برخی را نیز با شلیک گلوله اعدام کرده اند.

او گفت داعش دستگیر شدگان و یا کسانی را که اعدام کرده، متهم به همکاری با دولت بشار اسد کرده است.

داعش در پالمیرا
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

علاوه بر تلفات انسانی، حضور داعش در پالمیرا آثار باستانی این شهر را به خطر انداخته است. داعش قبلا در عراق آثار با ارزش باستانی را تحت عنوان غیراسلامی بودن آنها، ویران کرده بود.

اقدامات عراق در اطراف رمادی

در همین حال گزارش شده است گروه «دولت اسلامی» برای مقابله با نیروهای امنیتی و شبه نظامیان شیعه عراقی در حال تقویت مواضع خود در رمادی است. شبه نظامیان شیعه و نیروهای نظامی عراق با هدف باز پس گیری رمادی به سوی این شهر پیش می روند.

نیروهای امنیتی عراق با آزاد سازی مناطقی در اطراف شهر رمادی که هفته گذشته به تصرف داعش در آمد، از پیشروی پیکارجویان به سمت شرق جلوگیری کرده اند. ارتش عراق در همکاری با شبه نظامیان شیعه و سنی موفق شد شهر حسیبه در نزدیکی رمادی را از داعش پاکسازی کنند.

اظهارات قاسم سلیمانی

در همین حال، به گزارش یک روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران در ایران، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، آمریکا را متهم کرده است که اراده ای برای نابودی داعش ندارد.

این روزنامه به نقل از آقای سلیمانی گفته است آمریکا هیچ قدمی برای توقف افراط گرایان به سمت رمادی بر نداشت و ایران و متحدانش تنها نیروهایی هستند که می توانند داعش را شکست دهند.

آقای سلیمانی به اظهارات اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا که روز یکشنبه گفته بود سقوط رمادی نشان داد که ارتش عراق اراده لازم برای جنگ با داعش را ندارد، اشاره نکرد.

به گفته آقای کارتر ارتش عراق در رمادی عقب نشینی نکرد بلکه نیروهای امنیتی صرفاً سوار خودورهای خود شدند و رمادی را ترک کردند. به گزارش پنتاگون، ارتش عراق شش تانک، شش خودوری نظامی، تعداد زیادی نفربر و خودور را در رمادی جا گذاشت.

XS
SM
MD
LG