لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

پرزیدنت ترامپ: دادگاه تجدیدنظر در «زمان خطرناکی» علیه فرمان مهاجرتی رأی داد


رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در واکنش به رأی یک دادگاه تجدیدنظر دیگر ایالات متحده برای تعلیق اجرای فرمان مهاجرتی او گفت، اعمال محدودیت ورود شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان، کشور ما را امن‌تر می‌کند و این حکم در «زمان خطرناکی» صادر شده است.

سه قاضی دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ در شمال کالیفرنیا، روز دوشنبه با این استدلال که فرمان اجرایی در تناقض با قوانین فدرال مهاجرت بوده و دلایل معتبری نیز در مورد لزوم جلوگیری از ورود شهروندان این شش کشور ارائه نکرده است، به اتفاق آرا رأی به تعلیق آن دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ در توئیتر نوشت، «ناحیه ۹ هم این کار را تکرار کرد و در این مقطع زمانی خطرناک از تاریخ کشورمان، علیه ممنوعیت سفر رأی داد.»

وی در ادامه دو حرف انگلیسی «اس» و «سی» را نوشت، که ظاهرا اشاره به دیوان عالی است.

فرمان اولیه پرزیدنت ترامپ که اواسط زمستان گذشته و اندکی پس از آغاز ریاست جمهوری او صادر شد، خواستار اعمال برخی محدودیت‌های موقت بر ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا شده بود، اما با تصمیم برخی دادگاه‌های فدرال آمریکا با ناکامی مواجه شد.

نسخه دوم این فرمان نیز – که علاوه بر اعمال تغییراتی در واژگان آن، نام عراق از آن حذف شد و نام ایران همچنان در آن باقی ماند – با مخالفت برخی قضات دادگاه‌های آمریکا روبرو و در نهایت اجرای آن بار دیگر تعلیق شد و قرار است تصمیم نهایی در دیوان عالی کشور گرفته شود.

از آنجا که دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ در ایالت ویرجینیا ماه گذشته میلادی رأی به تعلیق اجرای این فرمان جدید ریاست جمهوری بود و پرونده به دیوان عالی ایالات متحده ارجاع شد، رأی روز گذشته دادگاه تجدیدنظر سان فرانسیسکو تاثیر عملی در جریان این پرونده نخواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG