لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

یک دادگاه تجدیدنظر دیگر آمریکا رأی به تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ داد


نمایی از ساختمان دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ در شهر سان فرانسیسکو، در شمال ایالت کالیفرنیا - آرشیو
نمایی از ساختمان دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ در شهر سان فرانسیسکو، در شمال ایالت کالیفرنیا - آرشیو

یک دادگاه تجدید نظر دیگر ایالات متحده روز دوشنبه رأی به تعلیق اجرای فرمان ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ برای محدود کردن سفر شهروندان تعدادی از کشورهای عمدتا مسلمان، از جمله ایران، به آمریکا داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سه قاضی دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۹ واقع در سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا، به اتفاق آرا رأی به تعلیق این فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دادند.

به گفته آنها این فرمان در تناقض با قوانین فدرال مهاجرت بوده و در عین حال دلایل معتبری هم در مورد لزوم جلوگیری از ورود شهروندان شش کشور با جمعیت اکثرأ مسلمان به خاک آمریکا ارائه نکرده است.

از آنجا که دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۴ در ایالت ویرجینیا هم ماه گذشته رأی به تعلیق این فرمان ریاست جمهوری داده بود و پرونده به دیوان عالی آمریکا ارجاع شده است، رأی امروز تاثیر عملی نخواهد داشت.

فرمان اولیه پرزیدنت ترامپ که خواستار اعمال برخی محدودیت‌های موقت بر ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا شده بود، با تصمیم برخی دادگاه‌های فدرال آمریکا با ناکامی مواجه شد.

نسخه دوم این فرمان نیز - که نام عراق حذف شد و نام ایران همچنان باقی ماند - با مخالفت برخی دادگاه های آمریکا روبرو و در نهایت اجرای آن بار دیگر تعلیق شد و قرار است تصمیم نهایی در دیوان عالی گرفته شود.

روز دوشنبه، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید درباره رای دادگاه استیناف شعبه نهم گفت کاخ سفید امیدوار است دیوان عالی این رای را بازگرداند.

وی گفت پرزیدنت ترامپ خواهان حفظ امنیت آمریکا در برابر حملات تروریستی است. به گفته آقای اسپایسر، کاخ سفید برای احیای اجرای فرمان مهاجرتی تلاش خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین ابراز امیدواری کرد دیوان عالی رای به نفع فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG