لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

پرزیدنت ترامپ از دیوان عالی خواست با ممنوعیت سفر شهروندان ایران و پنج کشور موافقت کند


پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با موجی از پیام های توئیتری، از تغییراتی که کابینه او در فرمان مهاجرتی نخست او اعمال کرده اند انتقاد کرد و خواستار تصویب نسخه ای سختگیرانه‌تر شد. او همزمان از دیوان عالی خواستار رسیدگی فوری ممنوعیت سفر شهروندان شش کشور از جمله ایران شد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ خرداد ماه طی چندین پیام توئیتری به انتقاد از مشاوران خود برخواست و نسبت به نسخه تعدیل شده فرمان مهاجرتی که توسط آنها تهیه شده، ابراز ناخشنودی کرد.

فرمان مهاجرتی ترامپ که محدودیت هایی بر مهاجرت به آمریکا، بویژه در صدور ویزا و پذیرش پناهجو از برخی کشورهای مسلمان نشین اعمال کرده است، تا کنون دوبار در دادگاه های فدرال آمریکا با شکست مواجه شده است.

نسخه دوم این فرمان مهاجرتی که نام عراق از آن حذف شده، اما نام ایران همچنان در آن باقی است، از سوی وزارت دادگستری و مشاوران آقای ترامپ تنظیم شده و قرار است تصمیم نهایی در مورد اجرا و یا ادامه تعلیق آن در دیوانعالی آمریکا به رأی گذاشته شود.

توئیت های انتقادی آقای ترامپ تنها دو روز پس از حمله تروریستی لندن منتشر شدند که در آن دستکم هفت نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند.

پرزیدنت ترامپ در یکی از این توئیت ها از وزارت دادگستری انتقاد کرده و می گوید این وزارت باید به نسخه نخست فرمان مهاجرتی پایبند می ماند بجای اینکه آنرا بخاطر محبوبیت سیاسی تغییر دهد.

ترامپ همچنین خواستار این شد که وزارت دادگستری حین ارائه نسخه ای سختگیرانه‌تر از فرمان مهاجرتی او، از دیوان عالی تقاضا کند تا خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی شود.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ضمن اشاره به اینکه «دادگاه ها کند و سیاسی شده اند» گفت «ما در هر صورت، در اجازه ورود به کسانی که می خواهند وارد کشور شوند بسیار سختگیری خواهیم کرد تا کشورمان را امن نگه داریم.»

تاکنون پرزیدنت ترامپ دو فرمان اجرایی صادر کرده که براساس آنها خواستار لغو صدور ویزا برای شهروندان شش کشور ایران، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی شده است.

هر دو فرمان اجرایی آقای ترامپ با واکنش های زیادی از سوی فعالان حقوق مهاجران و مدنی روبرو شد و در نهایت قضات دادگاه های فدرال آنها را به این دلیل که خلاف قانون اساسی است، تعلیق کردند.

دولت ترامپ خوشبین است با ارجاع پرونده به دیوان عالی، رای قضات فدرال را لغو کند بخصوص که بتازگی گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ وارد این دیوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG