لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

قاضی فدرال هاوایی حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ را تمدید کرد


داگلاس چین، دادستان کل ایالت هاوایی
داگلاس چین، دادستان کل ایالت هاوایی

يک قاضی دادگاه فدرال، حکم تعليقی را که قبلاً درمورد فرمان اجرائی رئيس‌جمهوری دونالد ترامپ صادر کرده بود، تمديد کرده است. فرمان اجرائی شامل ممنوعيت ورود شهروندان ۶ کشور عمدتاً مسلمان و توقف پذيرش پناهجويان می‌شد که اکنون بنا به حکم قاضی دِريک واتسون اجرا نمی‌شود.

قاضی فدرال دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده برای ناحیه هاوایی، دِريک واتسون، در ۲۵ اسفندماه گذشته، تصميم گرفت از به اجرا در آمدن فرمان اجرايی رياست‌جمهوری موقتاً جلوگيری به عمل آورد. حکم جديد وی در روز چهارشنبه از اين هم فراتر رفته، و بنا به درخواست ايالت هاوايی، يک «حکم قضايی مقدماتی» عليه فرمان ترامپ صادر کرده است. حکمی که به سراسر ايالات متحده تعميم می‌يابد.

واتسون در ابلاغیه تصميم خود نوشت شرايطی که منجر به تصميم اوليۀ او شده بود تغييری نکرده، زيرا ادلۀ ايالت هاوايی مبنی بر اينکه بيانات ترامپ و همکارانش مشخصاً مسلمانان را هدف قرار داده بود همچنان بقوت خود باقيست.

دوگلاس چين، دادستان کل هاوايی، روز چهارشنبه در دادگاهی در هانالولوی هاوايی در رد فرمان اجرايی، گفت «اين ممنوعيت ورود مسلمان‌هاست.»

حکم تعلیق فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ از سوی قاضی هاوایی تمدید شد

آنگاه قاضی واتسون گفت ايالت هاوايی به اندازۀ کافی ثابت کرده که می‌تواند حکم ممنوعيت را بر این اساس به چالش بگيرد که ناقض قانون اساسی است، زيرا قانون اساسی حکومت را ملزم می‌سازد که اعمالش، در درجۀ اول، اهداف سکولار داشته باشد.

مبارزۀ انتخاباتی ترامپ برای رياست‌جمهوری، زمانی شامل اين درخواست بود که جلوی ورود همۀ مسلمانان به ايالات متحده گرفته شود، سياستی که بعداً تغيير کرد و به سیاست «غربال گری شدید» برای کسانی که از کشورهای مرتبط با تروريسم می‌آيند تبديل شد .

دولت ترامپ اصرار دارد که فرمان اجرايی به معنی ممنوعيت مسلمانان نيست، و رئيس‌جمهوری استدلال کرده که اين فرمان برای محافظت از امنيت ملی ضروری است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG