لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

دادگاه روسیه درخواست خبرنگار آمریکایی برای «آزادی پیش از محاکمه» را رد کرد


ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی.
ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی.

دادگاهی در مسکو روز سه‌شنبه درخواست ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی، برای آزادی «پیش از محاکمه» را رد کرد. به این ترتیب، او دست‌کم تا ۲۹ ماه مه در زندان خواهد ماند تا پرونده اتهام جاسوسی‌اش بررسی شود.

آقای گرشکوویچ، روزنامه‌نگار «وال استریت ژورنال»، این اتهام را رد کرده است.

تاتیانا نوژکینا، وکیل این روزنامه‌نگار، به خبرنگاران گفت که تیم حقوقی خواسته‌اند تا با وثیقه ۵۹ میلیون روبلی که توسط «داو جونز» تأمین شده او را یا در حصر خانگی قرار دهند یا آزاد کنند ولی دادگاه هر دو پیشنهاد را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از شروع جلسه دادگاه، یک خبرنگار روس حاضر در محل خطاب به ایوان گرشکوویچ که در یک قفس شیشه‌ای دست به سینه ایستاده بود، گفت: «قوی بمان.»

لین تریسی، سفیر آمریکا در مسکو، نیز چند متر دورتر ایستاده بود و همراه با تعداد انگشت شماری از خبرنگاران خارجی و روسی که در دادگاه پذیرفته شده بودند، روند رسیدگی را تماشا می‌کرد.

زمانی که قاضی از آقای گرشکوویچ پرسید که آیا نیاز به ترجمه دارد یا نه، به روسی پاسخ داد که همه چیز را می‌فهمد.

ایوان گرشکوویچ پدر و مادری روس دارد که در سال ۱۹۷۹ از اتحاد شوروی سابق گریختند و اکنون در شهر فیلادلفیا در شرق آمریکا زندگی می‌‌کنند.

سرویس امنیت فدرال روسیه، اف‌اس‌بی، آقای گرشکوویچ را در ۲۹ ماه مارس به اتهام جاسوسی بازداشت کرد.

به گزارش رویترز، احتمال دارد او به اتهام جمع آوری اسرار دولتی در رابطه با یک مجتمع صنعتی نظامی به بیست سال زندان محکوم شود.

کرملین می‌گوید او اولین روزنامه‌نگار آمریکایی است که پس از پایان جنگ سرد، در روسیه به اتهام جاسوسی و «حین ارتکاب جرم» بازداشت شده است.

آمریکا می‌گوید او را «به اشتباه» بازداشت کرده‌اند و کارفرما و همکارانش هم او را «بی‌گناه» می‌دانند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، بازداشت این روزنامه‌نگار آمریکایی را «غیرقانونی» خوانده است.

به نوشته رویترز، جلسه دادگاه به چگونگی بازداشت ایوان گرشکوویچ پرداخت و وار‌د جزئیات اتهامات علیه او نشد. بر اساس این گزارش، بازرسان هنوز در حال کار بر روی جزئیات پرونده هستند.

لین تریسی، سفیر آمریکا در روسیه، می‌گوید یک روز پیش از دادگاه با آقای گرشکوویچ در مسکو دیدار کرد و روحیه او «خوب» بوده است.

XS
SM
MD
LG