لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

جیک سالیوان: آمریکا مصمم است که مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که ایالات متحده مصمم است که مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای شود.

آقای سالیوان روز یکشنبه ۲۶ دیماه در برنامه «رو در رو با ملت» (فیس د نیشن) که از شبکه سی‌بی‌‌اس پخش می‌شود، شرکت کرد و به سوالی درباره ایران پاسخ داد. وی در پاسخ به سوال مجری این برنامه که «آیا مقامات ایرانی در مذاکرات فقط مشغول وقت‌کشی هستند؟»، به دو مورد اشاره کرد و گفت «یک، سیاست ما کاملا روشن است، ما مصمم هستیم که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم. دو، معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای انجام این کار است.»

آقای سالیوان با اشاره به اظهارات آنتونی بلینکن که گفته بود «فقط چند هفته برای احیای برجام وقت هست»، گفت: «همانطور که وزیر خارجه نیز گفته است، زمان کم است و من در اواخر ماه گذشته که در اسرائیل بودم در مورد احتمال عدم پیشرفت دیپلماسی هماهنگی کردم.»

آقای سالیوان گفت آمریکا در این مورد نیز با متحدان و شرکای اروپایی خود از نزدیک کار می‌کند و راهی برای پیشرفت خواهد یافت.

مشاور امنیت ملی آمریکا در این برنامه خبری تاکید کرد که «دلیل اینکه ما در شرایط فعلی قرار داریم این است که دولت قبلی (ترامپ) از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و ما هزینه آن اشتباه فاجعه‌بار را پرداخت می‌کنیم.»

مقامات دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بارها گفته‌اند که دیپلماسی بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

آقای سالیوان همچنین در مورد رویدادهای روسیه و اوکراین گفت که ایالات متحده پیام روشنی به کرملین فرستاده است که بهانه جویی برای تجاوز مسکو به اوکراین هزنیه زیادی برای روسیه در پی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG