لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

دستاوردها و دشواری‌های پیش‌روی رئیس جمهوری آمریکا؛ یک سال از اقامت پرزیدنت بایدن در کاخ سفید گذشت


جو بایدن در کنار همسرش جیل بایدن در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در کنگره ایالات متحده در واشنگتن - ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱
جو بایدن در کنار همسرش جیل بایدن در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در کنگره ایالات متحده در واشنگتن - ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱

یک سال از اقامت پرزیدنت بایدن در کاخ سفید گذشت. جو بایدن پیشتر در مقام معاون باراک اوباما هشت سال در کاخ سفید حضور داشت و با دشواری‌های مرتبط با این مسئولیت خطیر آشنا بود.

سالی که گذشت، سالی همراه با دستاوردها و همزمان دشواری‌های پیش‌روی رئیس جمهوری در پیشبرد برنامه‌ها و وعده‌های بلندپروازانه‌ او به رای‌دهندگان و متحدان جهانی بود.

زمانی که پرزیدنت بایدن وارد کاخ سفید شد سالمندترین رئیس جمهوری در تاریخ این کشور بود. پس از آشفتگی‌های ایجاد شده از سوی رئیس جمهوری پیشین، رای دهندگان آمریکایی جو بایدن رانماد بازگرداندن وضعیت به حال عادی و ایجاد اطمینان مردم به کاخ سفید می‌دانستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت بایدن با برنامه‌های بلندپروازانه تامین بودجه ۴ هزار میلیارد دلاری برای بازسازی زیر ساخت‌های کشور وارد کاخ سفید شد. ابتدا ۱۹۰۰ میلیارد دلاری او برای مقابله با کرونا از تصویب فراحزبی کنگره گذشت. این بزرگ‌ترین دستاورد او در نخستین ماه‌های ریاست جمهوری‌اش بود.

بحران آفرینی پوتین در مرزهای اوکراین یک آزمون جدی دیگر برای سیاست خارجی پرزیدنت بایدن به حساب خواهد آمد

پرزیدنت بایدن سپس یک بودجه ۲۳۰۰ میلیارد دلاری برای بازسازی زیرساخت‌ها و ایجاد اشتغال، و بودجه ۱۸۰۰ میلیارد دلاری «بازسازی بهتر» برای کمک به خانواده‌ها و تقویت طبقه متوسط آمریکا در خواست کرد. کنگره در یک اقدام فراحزبی بودجه زیرساخت‌ها را از تصویب گذراند. اما بودجه «بازسازی بهتر» با مخالفت جمهوری خواهان در سنا رو به رو شد و همچنان در انتظار تصویب سنا مانده است. احتمالا دموکرات‌ها برای راضی کردن رقیبان جمهوری‌خواه ناچارند بخشی از بودجه پیشنهادی این لایحه را که برای مقابله با تغییرات اقلیمی اختصاص داده شده است تعدیل یا حذف کنند.

در سیاست خارجی‌، تلاش بایدن برای احیای برجام‌، به مذاکرات جاری در وین انجامیده است. نیروهای نظامی را از افغانستان خارج کرده و به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا پایان داده است؛ هرچند بیرون بردن نیروها در پی فرار رئیس جمهوری افغانستان و افتادن کشور به دست طالبان با آشفتگی‌هائی در کابل همراه شد.

بحران آفرینی پوتین در مرزهای اوکراین یک آزمون جدی دیگر برای سیاست خارجی پرزیدنت بایدن به حساب خواهد آمد و اینکه چگونگی برخورد او با دیکتاتور روسیه با روسای جمهوری پیشین از جورج بوش گرفته تا اوباما و ترامپ چه فرقی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG