لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

بلینکن در گفت وگوی تلفنی با لاوروف: تعهد آمریکا به تمامیت ارضی اوکراین «تزلزل‌ناپذیر» است


دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم، سوئد. ٢ دسامبر ٢٠٢١
دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم، سوئد. ٢ دسامبر ٢٠٢١

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، تلفنی گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، دیالوگ ثبات راهبردی، شورای ناتو-روسیه، و نشست‌های شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا از موضوعات مورد بحث در این تماس تلفنی بود.

آنتونی بلینکن در سخنان خود بر اهمیت پیگیری مسیری دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها پیرامون افزایش حضور نظامی «عمیقا مشکل‌آفرین» روسیه در نزدیکی اوکراین تاکید کرد.

او همچنین تعهد تزلزل‌ناپذیر ایالات متحده به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را یادآور شد و تاکید کرد هرگونه بحث درباره امنیت اروپا باید با مشارکت متحدان ناتو و شرکای اروپایی ایالات متحده از جمله اوکراین انجام شود.

وزارت خارجه آمریکا صبح سه‌شنبه همچنین با انتشار بیانیه دیگری از سفر آنتونی بلینکن به اوکراین و آلمان با هدف تنش‌زدایی و تاکید بر حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین خبر داد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه، سفر و رایزنی‌های آنتونی بلینکن بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش ایجادشده به دلیل افزایش حضور نظامی روسیه در امتداد مرز با اوکراین و تجاوزگری ادامه‌دار مسکو علیه کی‌یف است.

اقدامات اخیر روسیه در برابر اوکراین به دنبال تقاضای کی‌یف برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روی داده است. روسیه و اوکراین تقریباً ۲۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و روسیه هفت سال پیش شبه جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد؛ اقدامی که با انتقاد تند غرب روبرو شد.

آمریکا و ناتو از تمایل اوکراین به عضویت در ناتو استقبال می کنند و وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه خود ادعای روسیه را که ناتو پس از جنگ سرد تعهد کرد عضوی از میان کشورهای اروپای شرقی نپذیرد رد کرد.

XS
SM
MD
LG