لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

نگرانی سپاه: احتمال تعویق آزمایش‌های موشکی با تاثیر "دشمن"


فرمانده نیروی هوافضای سپاه در کنار موشک بالستیک قدر
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در کنار موشک بالستیک قدر

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ابراز نگرانی کرد که "دشمن" روی مسئولان سیاسی ایران "تاثیر بگذارد" تا آزمایش‌های موشکی را به تاخیر بیندازند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چهارشنبه شب در گفت‌وگو با تلویزیون حکومتی ایران، آمریکا را متهم کرد که می‌خواهد توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران را تعطیل کند و باعث تضعیف ایران شود: " تا قبل از بحث هسته‌ای که ما هر سال رزمایش داشتیم، از خیلی از این جوسازی‌ها خبری نبود. اما حالا پس از برجام، بیش‌ترین تمرکز سرویس‌های جاسوسی به‌خصوص از طرف آمریکایی‌ها بر روی موضوع موشکی متمرکز شده است."

او همچنین گفت از "مجموعه سپاه و صنعت دفاعی" مطمئن است اما ممکن است "دشمن بر روی مسئولان سیاسی تاثیر بگذارد و کسی بگوید حالا اگر مثلا این آزمایش‌ها به عقب بیفتد، چه خواهد شد."

احتمالا اشاره این فرمانده ارشد سپاه به مسئولان سیاسی، نشانه‌ای از تفاوت نظر و رویکرد دولت حسن روحانی با اقدامات اخیر سپاه پاسداران در برگزاری رزمایش موشکی است.

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده اند که سپاه پاسداران در جریان رزمایش اخیر خود دو موشک بالستیک شلیک کرده است و روی یکی از این موشک‌ها عبارت مشهور آیت الله خمینی که "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود" به زبان عبری نوشته شده بود.

این آزمایش موشکی با واکنش سریع و صریح مقامات آمریکایی مواجه شده است. باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای در واکنش به رزمایش موشکی سپاه پاسداران گفت که ایران به خاطر نادیده گرفتن محدودیت‌های اعمال شده بر موشک‌های بالستیک که همچنان پابرجاست، باید با عواقب فوری واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد رو به رو شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که برنامه موشکی ایران بدون رعایت کنوانسیون‌های بین‌المللی، یک نگرانی بلند مدت بوده و دولت آمریکا تلاش خواهد کرد تا با توافق اتمی جلوی ساخت کلاهک هسته‌ای توسط این کشور را بگیرد.

XS
SM
MD
LG