لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

پیشنهاد اعزام ۳ هزار نیروی آمریکایی به افغانستان همزمان با کشته شدن ۷۰ عضو طالبان


هنوز مقام های دولت ترامپ درباره افزایش اعزام نیرو به افغانستان موضعی نگرفته اند.
هنوز مقام های دولت ترامپ درباره افزایش اعزام نیرو به افغانستان موضعی نگرفته اند.

همزان با کشته شدن بیش از هفتاد عضو گروه طالبان در شمال افغانستان، رسانه های آمریکایی خبر داده اند برخی مقام های دولت آمریکا خواستار اعزام نیروهای بیشتری برای مبارزه با گروه طالبان در افغانستان هستند.

روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت خبر دادند که آمریکا قصد دارد دست کم سه هزار نیروی نظامی جدید به افغانستان اعزام کند.

در طرحی که رسانه های آمریکایی بخش هایی از آن را منتشر کرده اند، هدف شکست طالبان عنوان شده و به فرماندهان آمریکایی اجازه داده می شود تا علاوه بر این نیروها، اعضای طالبان را هدف حملات هوایی نیز قرار دهند.

هنوز مقام های دولت ترامپ درباره افزایش نیروی آمریکا در افغانستان موضع گیری نکرده اند. چنانچه دولت بخواهد نیروی بیشتر اعزام کند، این دستور باید از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ صادر شود.

ژنرال نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان پیشتر در سال جاری به سنای آمریکا گفت که به هزاران سرباز آمریکایی برای مشاوره به نیروهای افغان نیاز دارد. در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان خدمت می کنند.

پیشتر ژنرال جوزف وُتل رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در کنگره آمریکا با بیان این که ما با چالش‌های متعددی در عراق و سوریه، افغانستان و پاکستان و دیگر مناطق تحت مسولیت خود روبرو هستیم، گفته بود در بسیاری موارد پیشرفت داریم، اما کار زیادی باقی است.

ده روز پیش نیز اعلام شد سیصد تن از تفنگداران دریایی آمریکا به ولایت هلمند در افغانستان بازگشتند تا تحت برنامه آموزشی ناتو به تعلیم سربازهای افغان بپردازند.

کشته شدن ۷۰ عضو طالبان

در حالی از اعزام نیروی بیشتر آمریکا گفته شده که پلیس قندوز در شمال افغانستان روز سه شنبه خبر داد که بیش از هفتاد عضو گروه طالبان در درگیری سه روزه با پلیس افغانستان کشته شدند.

قندوز از نقاط آسیب پذیر در افغانستان است که در سپتامبر ۲۰۱۵ حتی به طور ناگهانی به دست طالبان افتاد. این شهر در شمال افغانستان و در نزدیکی مرز تاجیکستان قرار دارد.

در یک سال اخیر نیروهای آمریکایی برای بازپس گرفتن این شهر و حفظ امنیت در آن به نیروهای افغانستان کمک کرده اند.

کمک ناتو

قرار است دونالد ترامپ دو هفته دیگر در نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو شرکت کند.

نیروهای آمریکا در حالی در افغانستان حضور دارند که در سال ۲۰۱۴ ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان پایان یافت اما هنوز نیروهای آمریکایی در این کشور حضور دارند که هدف آن کمک به نیروهای افغانستان است.

پیش از این جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در فوریه به کنگره آمریکا گفته بود که برای کمک به افغانستان نیاز به نیروی بیشتری است.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز سه هفته پیش در کابل گفته بود آمریکا در کنار افغانستان برای مبارزه با طالبان و داعش حضور خواهد یافت.

برخی منابع خبر می دهند که ناتو از اعضای خود نیز خواسته تا نیروها در افغانستان را افزایش دهند. بی بی سی جهانی گزارش داد که ناتو از بریتانیا خواسته تعداد نیروهای خود در افغانستان را زیاد کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG