لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

سازمان ملل نام «گلبدین حکمتیار» را از فهرست تروریست ها حذف کرد


به دنبال توافق صلح میان «گلبدین حکمتیار» و دولت افغانستان، سازمان ملل متحد نام این جنگ‌سالار افغان را از فهرست تروریست های جهان خارج کرد.

اقدام سازمان ملل در حذف نام حکمتیار از این فهرست، چند ماه پس از توافق صلح میان دولت اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، و حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار صورت گرفت.

بنا به این توافق صلح، حکمتیار موافقت کرده در ازای حذف نام خود و دیگر سران حزبش از لیست سیاه سازمان ملل، از مبارزه علیه دولت افغانستان دست بردارد و به فعالیت های سیاسی بازگردد.

کمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای که روز جمعه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۵، به مناسبت حذف نام حکمتیار از لیست سیاه این سازمان منتشر کرده، می گوید «ضبط دارایی ها، ممنوعیت سفر و تحریم تسلیحاتی دیگر شامل او نمی شود.»

عتیق الله صافی از اعضای هیأت مذاکره کننده حزب اسلامی آقای حکمتیار، روز شنبه در گفتگو با صدای آمریکا تأیید کرد که حزب آنها رسما از حذف نام رهبرشان از لیست سیاه سازمان ملل مطلع شده است.

اعلامیه روز جمعه سازمان ملل شرایطی فراهم خواهد کرد تا گلبدین حکمتیار که زمانی به عنوان یک تروریست جهانی شناخته شده بود، از خفا خارج شده و به صحنه سیاسی افغانستان بازگردد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG