لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

وزیر دفاع آمریکا در افغانستان: آمریکا و ناتو باید با روسیه مقابله کنند


جیم متیس در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و هیئت او در کاخ ریاست جمهوری کابل
جیم متیس در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و هیئت او در کاخ ریاست جمهوری کابل

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده و ناتو مجبور خواهند بود تا به دلیل حمایت روسیه از طالبان با روسیه مقابله کنند.

آقای متیس این اظهارات را چند روز پس از کشته شدن سربازان آمریکایی در داخل مسجدی در افغانستان و همزمان با بررسی استراتژی آمریکا در افغانستان ایراد کرد.

ژنرال متیس چند روز پس از حمله شبه نظامیان به پایگاه ارتش افغانستان و کشته شدن بیش از ۱۴۰ سرباز و مجروح شدن ده ها تن به کابل سفر کرد. حمله فوق موجب شد تا دو مقام ارشد دفاعی افغانستان روز دوشنبه استعفا دهند.

دیدار وزیر دفاع آمریکا از افغانستان و دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری و مالکوم ترنبال نخست وزیر استرالیا آخرین ایستگاه از تور خاورمیانه و آفریقای آقای متیس است. ژنرال متیس در این سفر با ژنرال جان نیکلسون، فرمانده ارشد آمریکا و ناتو نیز دیدار کرد.

ژنرال نیکلسون پیشتر در سال جاری به سنای آمریکا گفت که به هزاران سرباز آمریکایی برای مشاوره به نیروهای افغان نیاز دارد. در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان خدمت می کنند.

روزنامه یو.اس.ای.تودی می گوید یک مقام نظامی ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفته است که روسیه اخیرا موجی از تسلیحات و حمایت مالی را روانه طالبان کرده است. نیکلسون نیز تایید کرد که گزارش هایی در تایید اخبار حمایت روسیه از طالبان دریافت کرده است.

ژنرال متیس وزیر دفاع آمریکا گفت: «ما با روسیه مقابله خواهیم کرد.» او گفت حمایت تسلیحاتی از طالبان نقض قوانین بین الملل است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG