لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

پاکستان: مذاکراتی را با افغانستان درباره برخورد با تروریستم آغاز کرده‌ایم


سرتاج عزیر مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان - آرشیو
سرتاج عزیر مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان - آرشیو

پاکستان روز شنبه اعلام کرد مذاکراتی را با افغانستان برای پیشبرد یک «ساز و کار مشترک» برای رفع نگرانی‌های دو طرف در مورد تحرکات تروریستی در امتداد مرزهای مشترک آغاز کرده و احتمال می‌رود ظرف روزهای آینده توافقی در این زمینه حاصل شود.

سرتاج عزیز مشاور سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان به خبرنگاران در اسلام آباد گفت، این گفت‌وگوها را در دیدار با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان، در حاشیه نشست منطقه‌ای که قرار است روز یکشنبه در پایتخت پاکستان برگزار شود، ادامه خواهد داد.

به گفته او، آقای ربانی حضور خود را به همراه دیگر مقام‌های ارشد دولت افغانستان در نشست سازمان همکاری اقتصادی، اکو، متشکل از ده کشور پاکستان، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکیه و ایران، تایید کرده است.

این مقام ارشد دولت پاکستان خاطر نشان کرد که اسلام آباد و کابل به پدیده تروریسم به عنوان یک «دشمن مشترک» نگاه می‌کنند و بر سر لزوم همکاری‌های مشترک برای مقابله با آن توافق نظر دارند. پاکستان و افغانستان ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر دارند.

این دو کشور بارها طرف مقابل را متهم به پناه دادن به گروه‌های افراطی و همچنین حمایت از عملیات تروریستی در خاک یکدیگر کرده‌اند، و با افزایش حملات ترویستی در ماه‌های گذشته، به ویژه در مناطق نزدیک مرزهای مشترک، روابط بین آنها دچار تنش شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG