لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

داعش مسئولیت حمله انتحاری در مقابل دیوانعالی افغانستان بر عهده گرفت


ماموران امنیتی بعد از انفجار مقابل دیوانعالی افغانستان در شهر کابل
ماموران امنیتی بعد از انفجار مقابل دیوانعالی افغانستان در شهر کابل

یک روز بعد از حمله انتحاری در مقابل دیوانعالی افغانستان در پایتخت این کشور که ۲۲ کشته بر جای گذاشت، گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۰ بهمن گزارش داد که داعش اعلام کرده بمبگذار انتحاری به اسم ابوبکر التاجیکی بوده و از اعضای این گروه بود.

سه شنبه عصر، عامل حمله انتحاری در ساعت پایان کار دیوانعالی افغانستان بمب را در مقابل در خروجی این نهاد منفجر کرد و به همین دلیل تلفات بالا گزارش شده بود. ابتدا اعلام شد این انفجار ۲۰ کشته و ۴۱ مجروح داشت که این رقم روز چهارشنبه به ۲۲ کشته رسید.

پیشتر برخی رسانه های محلی از احتمال نقش القاعده در این انفجار نوشته بودند بخصوص که به نوشته الجزیره، پیش از این گروه طالبان در نزدیکی ساختمان دیوانعالی عملیات انتحاری داشته است.

به نوشته رویترز، ماه گذشته عاملان انتحاری طالبان در دو انفجار در ساعت های شلوغ عصر کابل دو عملیات انجام دادند که دست کم ۳۰ کشته و ۷۰ مجروح برجای گذاشته بود.

دولت افغانستان تنها کنترل دو سوم از خاک این کشور را در دست دارد و و از زمان خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴، گروه طالبان کنترل بخش دیگر کشور را در دست دارد.

روز سه شنبه شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید درباره این انفجار گفته بود مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مقام های افغانستان برای هرگونه حمایت در ارتباط است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG