لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

نیروی دریایی آمریکا: حرکت مخاطره‌آمیزی از سوی ایران در خلیج فارس گزارش نشده است


ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا. آرشیو
ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا. آرشیو

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ مهر در واکنش به برخی گزارش ها مبنی بر رهگیری یک شناور آمریکایی در خلیج فارس توسط قایق های تندرو ایرانی، اعلام کرد هیچگونه رفتار مخاطره‌آمیزی در منطقه دیده نشده است.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری های نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتر در روز پنجشنبه در گزارش هایی مدعی شدند که قایق‌های تندرو ایران یک شناور آمریکایی را در آب های خلیج فارس رهگیری کرده‌اند.

تیم هاوکینز سخنگوی ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده در گفت‌وگو با کامبیز توانا خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «به تازگی هیچ‌‌گونه حرکت مخاطره‌آمیز یا مراوده غیرحرفه‌ای در ارتباط میان کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده و ایران» در آن منطقه روی نداده است.

برخی رسانه‌های ایرانی روز پنجشنبه تصاویر و ویدئوهایی پخش کردند که ادعا می شود از یکی از شناورهای ارتش آمریکا گرفته شده است.

در تصاویر منتشر شده یک شناور در حال حرکت با پرچم ایالات متحده و چند سرنشین آن نشان داده می‌شود و به نظر می‌رسد که قایق های تندرو سپاه پاسداران در تعقیب این شناور هستند. در یک ویدئو صدایی شنیده می شود که می‌گوید «به تعقیب آنها ادامه دهید.»

در این ویدئوی دو دقیقه‌ای به زمان وقوع این برخورد اشاره‌ای نشده و ممکن است یکی از فیلم‌های آرشیوی، مورد استفاده مجدد تلویزیون دولتی ایران قرار گرفته باشد.

نیروهای سپاه پاسدران پیش از این بارها مزاحم شناورهای آمریکایی در آب های بین المللی جنوب ایران شده اند.

اردیبهشت امسال، فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، اعلام کرد سه فروند قایق تندرو سپاه پاسداران بار دیگر مزاحم شناورهای آمریکا در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس شدند و شناورهای آمریکا برای کاهش تنش و خطر، اقدام به شلیک هشدار کردند.

XS
SM
MD
LG