لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۷

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به سخنرانی کروبی در «حصر»؛ «شیخ» با «امام» و «اصل نظام» تجدید بیعت کرد


مهدی کروبی، میرحسین موسوی، و زهرا رهنورد به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات حصر خانگی شدند. (آرشیو)
مهدی کروبی، میرحسین موسوی، و زهرا رهنورد به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات حصر خانگی شدند. (آرشیو)

مهدی کروبی، از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خرداد که معتقد به بروز تقلب گسترده و سازمان یافته در این انتخابات بود، چند ماه پس از اعتراضات گسترده عمومی معروف به «جنبش سبز» در حصر خانگی قرار گرفت.

این هفته فیلمی از او منتشر شده که نشان می‌دهد در منزل غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و مسئول ستاد انتخاباتی کروبی در سال ۸۸، با هماهنگی قبلی و اجازه مقامات امنیتی به مناسبت روز ۲۸ صفر سخنرانی می‌کند.

اما در کنار فراهم شدن این امکان، آن هم پس از سال‌ها حصر خانگی یکی از مقامات ارشد سابق نظام، جمله‌ای از مهدی کروبی واکنش های زیادی را بر انگیخته است. او در این جلسه با تعریف و تمجید از آیت‌الله خمینی و جمهوری اسلامی، می‌گوید: «ان‌شاءالله اصل نظام باقی بماند و عیوب نظام برطرف شود.»

نیک آهنگ کوثر، کارتونیست و روزنامه‌نگار، در توئیتی می‌گوید این اظهارات «تعجب ندارد» چرا که «دعوای سال ۸۸ بر سر دموکراسی و آزادی‌های فردی نبود. بازگشت به دوران طلایی و اجرای بدون تنازل قانون اساسی جمهوری اسلامی، تلاشی برای تداوم جمهوری اسلامی بود.»

محمد جواد اکبرین، دین‌پژوه و روزنامه‌نگار، نیز سخنان کروبی را مغایر با شرایط سیاسی موجود ایران دانسته و در توییتر نوشته است: در روزگاری که برخی از خوش‌بین‌ترین منتقدان هم فهمیده‌اند نظام دچار «فساد سیستماتیک» شده آقای کروبی عزیز در نخستین سخنرانیش پس از ۱۱ سال با میزبانی کارگزاران! گفته امیدوار است «عیوب نظام برطرف شود»! برای رفع حصر ایشان خوشحالم و برای ناتوانی آن بزرگوار از فهم فساد سیستماتیک متاسفم.

نجات بهرامی، فعال سیاسی، نیز با اشاره به بحث «حاصل اصلاحات» و مقاومت برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب طی چند دهه اخیر مقابل خواست عمومی برای ایجاد تغییرات مبنایی در ایران، نوشت: «همین کروبی و خاتمی وقتی مردم از حاصل اصلاحات سوال می کردند، از تغییرات اجتماعی می گفتند ولی در مقابل خواست تغییرات حقوقی کلان مقاومت می کردند. اولی را که فرایند طبیعی جامعه بود به خود نسبت می دادند و دومی را برای تاج و تخت خود خطرناک می دانستند. آخوند بودند و فریب دادند خلاصه!»

کاربری به نام نیما پندار اما سخنان این رهبر جنبش سبز را فاقد محتوای جدی، جدید و یا معترضانه نسبت به وضعیت موجود در کشور دانسته و با اشاره به بخش حاشیه‌ای صحیت‌های کروبی، در توئیتی نوشته است: «مهم‌ترین فراز سخنرانی مهدی کروبی بعد از ۱۱ سال، طلب عمر طولانی برای غلامحسین کرباسچی بود!»

‏ امیر سلطان زاده، نویسنده و روزنامه‌نگار، با اشاره به برخی رویدادهای سالیان اخیر، مسیر کروبی را متفاوت با مسیر کنونی مردم ایران دانسته و توئیت کرده است: «مسیر مردم با تحریم گسترده انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد. با توجه به سخنرانی جدید کروبی، وفاداران سابق او باید مرزبندی خود را مشخص کنند: حکومت یا مردم؟ اگرچه هنوز فرصت سخنرانی به موسوی داده نشده و مشخص نیست که آیا موضع او هم پس از آن بیانیه در سال ۹۸ پابرجاست یا نه.»

‏در عین حال، برخی حامیان این چهره اصلاح طلب و از رهبران اعتراضات سال ۸۸ از سخنان اخیرش در شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده‌اند.

هادی مهرانی، مدیر پایگاه خبری جانبازان اصلاح طلب نوشت: «شیخ اصلاحات مهدی کروبی، دیشب بعد از ۱۱ سال در مراسم شب ۲۸ صفر در منزل کرباسچی سخنرانی کرد، دیشب همان حرفهای همیشگی زده شد، یک معترض واقعی در سخنانش تغییری ایجاد نمی‌شود، نه حصر نه زندان نه تبعید، هیچکدام مسیر تغییر و اعتراض را نخواهد بست، پس بهتر است حاکمیت اصلاحات انجام دهد.»

همچنین کاربری به اسم «ابراهیم» نیز با هشتگ کردن نام مهدی کروبی، در حمایت از سخنانش نوشته است: «شیخ شجاع بعد از ۱۱ حصر ظالمانه، بعد ۱۱سال ایستادگی در مقابل ظلم، بعد از ۱۱سال دفاع از حق مردم، از اصلاح نظام سخن گفته، اون‌وقت مبارزین زیر لحافی میگن ما رو ناامید کرده و دارن بهش حمله میکنن که چرا حرف از اصلاح زده.»

اما برخی کاربران در واکنش به اظهارات این چنینی، بار دیگر یکی از شعارهای محوری معترضان در دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ را یادآوری کرده‌اند: «اصلاح طلب، اصولگرا، ديگه تمومه ماجرا.»

XS
SM
MD
LG