لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

وزارت خارجه ایالات متحده: بلینکن و لاوروف بر اهمیت بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام تاکید کردند


آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از تماس و گفت‌و‌گوی وزیران خارجه آمریکا و روسیه درباره برجام خبر داد.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده که شامگاه چهارشنبه ۱۴ مهر منتشر شد، آمده است که آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، و سرگئی لاوروف، همتای روس او، ضمن گفت‌و‌گو درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بر اهمیت هماهنگی مداوم درباره مسائل جاری مرتبط با روابط دوجانبه تصریح کردند.

بنا بر این بیانیه، در این تماس دو طرف بر «اهمیت بازگشت بی‌درنگ به رعایت متقابل» برجام توسط ایران و ایالات متحده تأکید کردند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین صبح روز چهارشنبه ۱۴ مهر در پاریس با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه نشست «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» در پاسخ به پرسشی پیرامون برجام گفت: «ایالات متحده و روسیه در مشاهده بازگشت متقابل به برجام منافع هم‌سویی دارند.»

وی افزود، آمریکا به بازگشت به برجام متعهد است، اما ایران نیز باید به تعهدات برجامی‌اش بازگردد. به گفته آقای بلینکن، با توجه به فعالیت‌های ناسازگار ایران با برجام، بازگشت به برجام دشوارتر می‌شود.

ایالات متحده بارها هشدار داده است که فرصت بازگشت به برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفت، ادامه تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران «برخلاف هدف اعلام شده» از سوی جمهوری اسلامی برای بازگشت به پایبندی متقابل به برجام است.

XS
SM
MD
LG