لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

سنتکام: شناورهای ایالات متحده پس از نزدیک شدن سه قایق‌ سپاه پاسداران تیر هشدار شلیک کردند


یو‌اس‌اس فایر بولت که طبق بیانیه سنتکام مورد مزاحمت قایق‌های سپاه قرار گرفت
یو‌اس‌اس فایر بولت که طبق بیانیه سنتکام مورد مزاحمت قایق‌های سپاه قرار گرفت

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، اعلام کرد که سه فروند قایق تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بار دیگر مزاحم شناورهای آمریکا در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس شدند و شناورهای آمریکایی برای کاهش تنش و خطر، تیر هشدار شلیک کردند.

سنتکام در این پیام که بامداد روز پنجشنبه نهم اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد: «در تاریخ ۲۶ آوریل، ششم اردیبهشت ماه، سه قایق سپاه پاسداران تا فاصله ۶۲ متری به شناورهای ایالات متحده نزدیک شدند.»

این بیانیه می‌افزاید که قایق‌های ایران به رغم هشدارهای مکرر به سمت کشتی «یو‌اس‌اس فایر بولت» و «یو‌اس‌سی‌جی براناف» نزدیک شدند و «در نهایت نیروهای دریایی آمریکا تیرهای هشدار شلیک کردند تا خطر اشتباه محاسباتی و برخورد و تنش را کاهش دهند.»

سنتکام در این بیانیه گفت: «ما به عنوان دریانوردان حرفه‌ای از نیروی دریایی سپاه انتظار داریم با رعایت ایمنی همه شناورها طبق قوانین بین‌‌المللی عمل کند.»

وال‌استریت جورنال پیشتر در گزارشی که روز دوشنبه ششم اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد قایق‌های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند هفته پیش برای دو کشتی گارد ساحلی در آب‌های خلیج فارس، ایجاد مزاحمت کردند.

این گزارش گفت که آن حادثه روز دوم آوریل، ۱۳ فروردین، همزمان با اعلام خبر ازسرگیری مذاکرات مربوط به برجام، روی داده است.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، هم پیشتر گفت: «در خلیج فارس ایرانی‌ها از انواع مختلف قایق و کشتی گشت‌زنی که برخی از آنها سرعت بالایی دارند استفاده می‌کنند. ما و متحدان‌‌مان هم کشتی نظامی و ناو در آن منطقه داریم. در آن منطقه همچنین کشتی‌های بازرگانی در حال تردد هستند. در روزهای اخیر قایق‌های گشت‌زنی ایرانی فعالیت‌هایی انجام دادند. آنها به ما خیلی نزدیک شدند که ما آن فاصله را غیر ایمن و رفتار آنها را تحریک آمیز می‌دانیم و اقدامات لازم برای حمایت از خودمان انجام دادیم.»

XS
SM
MD
LG