لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

شورای امنیت حمله به سفارت عربستان را در ایران محکوم کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد: ایران موظف به حفاظت از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌ها است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد: ایران موظف به حفاظت از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌ها است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای که دوشنبه شب، ۱۴ دی ماه منتشر کرد با لحنی شدید، حمله به سفارت و کنسولگری پادشاهی عربستان در تهران و مشهد را که موجب آسیب جدی آنها شد، محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت در بیانیه خود با تاکید بر اصل مصونیت اماکن دیپلماتیک و طبق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین،‌ یادآور شده اند دولت‌های میزبان متعهدند تا اقدامات مقتضی برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و کنسولی را انجام دهند و مانع تهاجم به این اماکن یا اختلال در ماموریت دیپلمات‌ها شوند.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آن صادر می شود که عده ای در ایران، در اعتراض به اعدام شیخ نمر روحانی ناراضی شیعه در عربستان، در مقابل کنسولگری و سفارت عربستان در مشهد و تهران تجمع کردند و سپس با ورود به این مکانهای دیپلماتیک،‌ خساراتی را به بخشهایی از این اماکن وارد کردند.

در بیانیه شورای امنیت از مقام‌های ایران خواسته شد از مکانهای دیپلماتیک، کنسولی و دیپلمات‌ها محافظت کند و به تعهدات بین المللی پایبند باشد و آنها را رعایت کند.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آن صادر می شود که پادشاهی عربستان از ایران به سازمان ملل شکایت کرد.

همچنین روز یکشنبه عربستان روابط خود را با ایران قطع کرد. روز دوشنبه نیز بحرین و سودان در همبستگی با عربستان روابط خود با ایران را قطع کردند و برخی کشورهای نزدیک به عربستان مثل امارات متحده عربی، سطح روابط خود با تهران را کاهش دادند.

روز دوشنبه، نماینده ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به دبیر کل این سازمان از حمله به سفارت عربستان در تهران اظهار تاسف کرد و اطمینان خاطر داد که ایران از بروز حوادث مشابه جلوگیری خواهد کرد.

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه خود خطاب به بان کی مون دبیرکل این سازمان متعهد شده که ایران از هیچ اقدامی برای بازداشت "کلیه عاملان بروز حادثه" و پیگرد قضایی موضوع کوتاهی نخواهد کرد.

آقای خوشرو ضمن اشاره به دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای پیگیری حمله به سفارت عربستان و محاکمه عاملان آن، تاکید کرده است: "جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را جهت جلوگیری از بروز حوادث مشابه به عمل خواهد آورد".

در این نامه که نماینده ایران خواستار ثبت آن به عنوان سند مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده، بر تعهد جمهوری اسلامی ایران نسبت به حقوق بین‌الملل و اسناد بین‌المللی تاکید شده است.

XS
SM
MD
LG