لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

برنامه جدید شورای امنیت برای نظارت بر تحریم تسلحیاتی ایران


نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد - آرشیو
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد - آرشیو

ترتیبات و مقررات جدید شورای امنیت سازمان ملل برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی و محدودیت های حاکم بر برنامه موشکی ایران، جایگزین کمیته شورای امنیت می‌شود که بر تحریم‌های شورا علیه تهران تا پیش از لغو تحریم ها نظارت می کرد.

روز پنجشنبه نامه ای از سوی رییس دوره ای شورای امنیت، مجموعه ای از ترتیبات و روش های عملی را برای این شورا مشخص کرد که هدف آن اطمینان از اعمال قطعنامه ای است که در۲۰ ژوئیه به منظور مهار برنامه هسته ای ایران به تایید شورای امنیت رسید.

این مقررات همچنین شامل انتخاب یکی از ۱۵ عضو شورای امنیت به عنوان هماهنگ کننده است.

از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است حمایت از کار شورا، از جمله کمک به سازماندهی جلسات و مدیریت ارتباطات در این مورد، را تصویب کند.

در حالی که تحریم های فلج کننده علیه تهران لغو شده، برخی از تحریم‌ها تا پنج سال حفظ می شوند و در صورت تایید آژانس بین انرژی اتمی از عدم انحراف ایران، این تحریم‌ها نیز لغو خواهد شد.

شورای امنیت در مورد انتقال تکنولوژی موشک‌های بالیستیک به تهران شرط مشابهی مقرر کرده که پس از هشت سال لغو می‌شود. این در حالی است که آمریکا به دلیل دو آزمایش موشکی اخیر ایران، تحریم‌های جدیدی علیه تهران وضع کرده است.

بر اساس قطعنامه شورای امنیت، نقض تعهدات از سوی تهران، خود به خود باعث برقراری مجدد تحریم‌ها خواهد شد.

قطعنامه های شورای امنیت همگی طی ۱۰ سال منقضی می‌شوند، ولی شش کشور طرف توافق هسته ای با ایران و اتحادیه اروپا در ژوییه، با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد گفتند آنها شرط مکانیسم برقراری ناگهانی تحریم‌ها را برای پنج سال اضافی تمدید می‌کنند.

نامه رییس دوره ای شورای امنیت تاکید کرده که این شورا هر اقدام لازم را برای حمایت و بهبود اعمال توافق هسته ای انجام می‌دهد، از جمله اتخاذ اقدام مناسب در قبال هر گونه اطلاعات مربوط به اقدامات مغایر با قطعنامه این شورا از سوی ایران.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG