لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

شورای نظارت بر تحریم ایران: آزمایش موشک عماد نقض قطعنامه سازمان ملل است


ایران اواخر مهرماه، موشک عماد را آزمایش کرد.
ایران اواخر مهرماه، موشک عماد را آزمایش کرد.

نهاد ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل می گوید ایران با آزمایش موشک بالستیک عماد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، عملا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

رویترز در خبر اختصاصی خود اعلام کرد که تیم نظارت بر تحریم های ایران در یک گزارش محرمانه جدید اعلام کرد آزمایش موشکی ایران، تخطی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. برپایه تحلیل و یافته های گروه نظارتی، آزمایش موشک عماد نقض پاراگراف نهم از قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت است.

براساس این قطعنامه که پنج سال پیش تصویب شد، ایران از فعالیت‌در خصوص تولید موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد، منع شده است.

موشک عماد نخستین موشک بالستیک هدایت پذیر ایران است که مهرماه امسال، حسین دهقان وزیر دفاع ایران خبر آزمایش آن را داد.

رویترز سه شنبه گزارش ده صفحه ای را بازبینی کرده هیات نظارت بر تحریم های ایران آن را چهار روز پیش برای کشورهای عضو شورای امنیت فرستاده است.

آزمایش موشکی اخیر ایران موجی از اعتراض در میان کشورهای غربی را برانگیخت.

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد هفته پیش در واکنش به انتشار اخباری درباره آزمایش یک موشک بالیستیک میان‌برد جدید، گفت آمریکا در حال بررسی جدی صحت این اخبار است و در صورت تایید، آن را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

غیر از این، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا نیز در واکنش به انتشار اخبار انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران، از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده بابت آنچه او "عدم پاسخ" واشنگتن به این اقدامات ایران خواند، انتقاد کرد.

گزارش هیات نظارت بر تحریم های ایران در حالی منتشر شده که روز سه شنبه، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال رسیدگی به پرونده هسته ای ایران است.

XS
SM
MD
LG