لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

سپاه پاسداران از یک انبار جدید زیرزمینی موشکی رونمایی کرد


لحظه آزمایش موشک عماد در ایران - ۱۱ اکتبر ۲۰۱۵
لحظه آزمایش موشک عماد در ایران - ۱۱ اکتبر ۲۰۱۵

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سه شنبه از یک انبار جدید زیرزمینی موشکی رونمایی کرد و تصاویر آن را از صدا و سیمای ایران نشان داد.

در این انبار، به گفته مقامات نظامی ایران، موشک های "عماد" نگهداری می شود که آزمایش اخیر آن به گفته یک هیات سازمان ملل متحد، ناقض قطعنامه شورای امنیت بوده است.

تهران می گوید موشک عماد نخستین موشک هدایت پذیر بالیستیک ایران است. اما به دلیل این که گفته می شود قادر به حمل کلاهک هسته ای است، آزمایش آن ناقض یک قطعنامه سال ۲۰۱۰ میلادی شورای امنیت سازمان ملل عنوان شده است.

خبرگزاری رویترز می گوید رونمایی از این انبار زیرزمینی موشکی، و علنی کردن آن با تبلیغات تلویزیونی، با هدف "آزردن" ایالات متحده صورت گرفته است.

این اقدام سپاه پاسداران در حالی صورت می گیرد که کنگره آمریکا خواستار اعمال تحریم های جدید علیه ایران به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش، طی دستوری به وزیر دفاع دولتش، خواستار تسریع برنامه تولید موشک ها در ایران شد. دولت آمریکا بعدا گفت که تدوین تحریم های جدید علیه ایران به زمان بیشتری نیاز دارد، امری که اعتراض برخی از قانونگذاران آمریکایی را بر انگیخت.

پایگاه خبری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، می گویند تاسیسات جدید زیرزمینی موشکی در دل کوه قرار دارد و تحت مدیریت سپاه پاسداران است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مرکز جدید موشکی را افتتاح کرد. مهر ماه گذشته نیز سپاه پاسداران تصاویر یک انبار دیگر موشکی را از تلویزیون نشان داده بود، که مورد تقدیر آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG