لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

ایران: "موضوع موشکی" ارتباطی با برجام ندارد


حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران هشدار داد که ایران "به هرگونه اقدام مداخله جویانه آمریکا علیه برنامه دفاعی خود" پاسخ می‌دهد و از برنامه موشکی خود دست نخواهد کشید.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنج‌شنبه احتمال اضافه شدن افراد و شرکت‌های جدید به تحریم‌های قبلی آمریکا را "یک جانبه، خودسرانه و غیرقانونی" توصیف کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا "تذکر" داده است.

آقای جابری انصاری تاکید کرد: "موضوع موشکی ایران ارتباطی با برجام ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حقوق مشروع و قانونی‌اش برای تقویت بنیه دفاعی و امنیت ملی خود محروم کند."

به نظر می‌رسد که سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به طرح احتمال گسترش دایره تحریم‌ها علیه ایران به دلیل "توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک" باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از این به حسن روحانی دستور داده بود که تصویب هرگونه تحریم در هر زمینه‌ای از جمله در زمینه تروریسم و حقوق بشر در هشت سال آینده توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکره با ایران، نقض توافق هسته‌ای(برجام) محسوب شود.

هیات ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل متحد می گوید ایران با آزمایش موشک بالستیک عماد که به گفته این هیات قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، عملا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

این آزمایش موشکی با واکنش گسترده کشورهای غربی طرف مذاکره با ایران مواجه شده اما مقامات ایران می‌گویند که پرتاب آزمایشی موشک عماد، نقض توافق هسته‌ای نبوده است.

در عین حال حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده که ایران هیچگونه محدودیت در مورد برنامه موشکی خود را قبول نخواهد کرد.

در همین مورد، جمعی از سناتورهای آمریکا خواستار حفظ تحریم‌های علیه ایران شده‌اند. روز چهارشنبه روزنامه وال‌استریت ژورنال خبر داد که آمریکا به دنبال گسترش تعداد افراد و شرکت‌های ایرانی در فهرست تحریم‌ها است.

XS
SM
MD
LG