لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

 آمریکا اعلام کرد برای وضع تحریم جدید علیه ایران به زمان بیشتری نیاز دارد


دولت آمریکا اعلام کرد که برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران بر سر برنامه موشک‌های بالیستیک این کشور به وقت بیشتری نیاز دارد.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفته است که نیاز به زمان بیشتر برای اقدامات جدید آمریکا و به تعویق انداختن وضع تحریم‌های جدید، ناشی از فشار ایران نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، پنج شنبه پیش به وزیر دفاع دستور داد که برنامه موشکی ایران را گسترش دهد؛ اقدامی که به منزله به چالش گرفتن تهدید تحریم‌های جدید از سوی آمریکا است.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال، دولت آمریکا در آخرین روزهای سال ۲۰۱۵، به کنگره اطلاع داد که تحریم‌های جدیدی را علیه تعدادی از اشخاص و شرکت‌های ایرانی و وابسته، که در توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران نقش دارند، تدارک می‌بیند. اما همین روزنامه روز بعد گزارش داد که کاخ سفید تصمیم گیری در این باره را به تعویق انداخته است.

این تصمیم دولت با انتقاد برخی از اعضای کنگره در هر دو جناح جمهوریخواه و دموکرات مواجه شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، ایران از زمان انعقاد پیمان هسته‌ای خود با قدرت‌های عمده جهانی در ماه ژوئیه پیش ۲ بار در ماه‌های اکتبر و نوامبر گذشته به پرتاب آزمایشی موشک‌های بالیستیک اقدام کرده است.

یک کمیته سازمان ملل متحد ماه گذشته نظر داد که آزمایش موشکی ماه اکتبر ایران نقض یک قطعنامه شورای امنیت آن سازمان است که ساخت و توسعه سامانه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای داشته باشند را توسط ایران را ممنوع اعلام کرده است. ایران پس از آن، یک آزمایش موشکی دیگر نیز انجام داد.

XS
SM
MD
LG