لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

سخنگوی وزارت خارجه ایران: تحریم‌ اخیر موشکی آمریکا، تحریم جدید نیست


ایران برغم تحریم، دو ماه پیش موشک عماد را آزمایش کرد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارد.
ایران برغم تحریم، دو ماه پیش موشک عماد را آزمایش کرد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارد.

در حالیکه وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای تحریم‌های اعلام شده اخیر علیه برنامه موشکی ایران را "مغایر شرع و مغایر قانون" دانست، سخنگوی این وزارتخانه این تحریم‌ها را تحریم جدیدی ندانست.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۲۸ دی(۱۸ ژانویه) با صدور بیانیه ای، ضمن "بهانه گیری" نامیدن تحریم‌های جدید "علیه برنامه موشکی دفاعی" ایران، آمده است که ایران نسبت به اینگونه اقدامات تبلیغاتی و ایذایی، با پیگیری و جدی‌تر برنامه قانونی موشکی و ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد.

این بیانیه در ادامه افزوده است: "بهانه‌گیری علیه برنامه موشکی دفاعی و بازدارنده ایران توسط آمریکا ... فاقد هرگونه مشروعیت قانونی و اخلاقی است."بیانیه وزارت امور خارجه ایران تاکید دارد که "برنامه موشکی ایران به هیچوجه برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده و لذا با هیچ مبنای بین‌المللی مغایرت ندارد."

با این حال، حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگاران گفت: "تحریم های اخیر آمریکا، افزودن فهرست جدید به تحریم های سابقا موجود است و تعبیر تحریم جدید درباره آن از دقت کافی برخوردار نیست."

نقدی از محسن میلانی درباره تحریم موشکی ایران، یک روز بعد از برجام

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز یکشنبه ۱۷ ژانویه، یک روز پس از اعلام اجرای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، تحریم‌هایی را علیه چند فرد و موسسه به دلیل آزمایش جدید موشکی ایران اعمال کرد.

این افراد و شرکت‌ها از دسترسی به سیستم بانکی آمریکا محروم می‌شوند.

در پی آزمایش موشک بالستیک عماد در مهر ماه سال گذشته از سوی ایران، آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع خواهد کرد.

وضع این تحریم‌ها که قرار بود پیش از سال ۲۰۱۶ صورت بگیرد، تا روز بعد از اعلام اجرای برجام به تعویق افتاد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که پس از توافق هسته ای در تیرماه گذشته به تصویب رسید از ایران خواست که موشک بالستیک جدیدی آزمایش نکند.

XS
SM
MD
LG