لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

سوریه بیشترین شمار پناه جو را در کشورهای صنعتی دارد


اطلاعات موجود در گزارشی جدید حاکی از آن است که بیشترین تعداد افرادی که در کشورهای صنعتی جهان درخواست پناهندگی می کنند، اتباع سوریه هستند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی که در مورد روند کوچ پناهندگان در سال ٢٠١٣ منتشر کرده، یادآوری کرده است تعداد افرادی که در سال گذشته در ٤٤ کشور صنعتی جهان درخواست پناهندگی کرده اند به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است در سال گذشته تقریباً ٦١٣ هزار نفر از کشورهای آمریکای شمالی، اروپا، شرق آسیا و پاسیفیک درخواست پناهندگی کرده اند. برپایه گزارش این آژانس بین المللی، این رقم بیشترین تعداد پناهندگان از سال ٢٠٠١ تا به حال محسوب می شود.

به گزارش «کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد» افزایش بی سابقه تعداد پناهندگان بیشتر به دلیل بحران سوریه بوده است.

این کشور هم اکنون در فهرست کشورهای پناه جو، از نظر شمار اتباع پناه جو در جهان در رده اول قرار دارد. سوریه هم اکنون از افغانستان و روسیه که مقام دوم و سوم دارند، پیشی گرفته است.

ولکر تورک، مدیر اداره محافظت بین المللی «کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد» می گوید سوریه معادلات بین المللی را تغییر داده است و تعداد پناه جویان سوریه نشان می دهد که با وجود دوربودن کشورهای صنعتی جهان از بحران خاورمیانه، بحران در این کشور بر مناطق و کشورهای صنعتی تاثیر گذاشته است.

تورک می گوید «من سال گذشته به ترکیه، لبنان، اردن و مصر سفر کردم و شاهد بودم که با طولانی تر شدن دوره آوارگی در شرایط دشوار و پرچالش در کشورهای همسایه، درماندگی و ناامیدی آن ها افزایش می یابد و امید خود را به ادامه زندگی، پیوستن مجدد به اعضای خانواده در کشورهای دیگر و یافتن شیوه ها و ابزارهایی برای خروج از وضعیت موجود از دست می دهند.»

در این گزارش یادآوری شده است که سوریه، افغانستان، اریتره، سومالی، عراق و پاکستان جزو شش کشور از ١٠ کشوری هستند که اتباع آنها به دلیل جنگ و درگیری های خشونت بار از سرزمین مادری شان متواری و پناهنده شده اند. در بخشی از گزارش آمده است ٣٨ کشور در اروپا با دریافت ٤٨٥ هزار پرونده پناهندگی بیشترین تعداد پناه جو را در خود جای داده اند. آلمان بیشترین تعداد پناهنده را پذیرفته است. فرانسه و سوئد در رده بعد قرار دارند.

براساس این گزارش، کشورهای آمریکای شمالی میزبان تقریباً ٩٩ هزار پناه جو هستند و در رده دوم پذیرش بیشترین تعداد پناه جو قرار گرفته اند. ایالات متحده بعد از آلمان بیشترین تعداد پرونده پناهندگی را دریافت کرده است.

تورک می گوید تعداد پناه جویانی که در گزارش امسال منتشر شده آشکارا انعکاس دهنده تحولات جهان امروز ماست.

وی می افزاید هنوز تعداد پناه جویان کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی در این گزارش منعکس نشده است، اما هر چه درگیری و جنگ طولانی تر شود، پیامدهای آن بر جهان صنعتی بیشتر تاثیر می گذارد و ما هم اکنون شاهد این وضعیت در مورد پناه جویان سوریه هستیم.

در این گزارش تاکید شده دلیل درخواست پناهندگی نقش مهمی در پذیرش آنان و دادن عنوان پناهندگی و حمایت بین المللی از آنان دارد، هم اکنون پناهندگی بیشتر به اتباع کشورهایی داده می شوند که از جنگ و درگیری متواری گریخته اند.

به عنوان نمونه، میزان پذیرش تعداد اتباع سوریه، اریتره، عراق، سومالی و افغانستان بین ٦٢ و ٩٥ درصد است. از سوی دیگر، نرخ پذیرش اتباع کشورهای فدراسیون روسیه که بیشتر آن ها چچنی، صرب و یا اهل کوسوو هستند به طور قابل توجهی پایین تر است. این کشورها درگیر جنگ نیستند و نرخ پذیرش پناه جویان آن ها به ترتیب حدود ۲۸درصد و ۵ درصد است.
XS
SM
MD
LG