لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

مروری بر روند عملکرد کانادا در اسکان پناهندگان سراسر جهان


همزمان با روز جهانی پناهندگان، وزیر مهاجرت، شهروندی و چند فرهنگی دولت فدرال کانادا بار دیگر بر تعهد کشورش در همکاری با کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل تاکید کرده است.

در بیانیه ای که جیسون کنی، وزیر مهاجرت، شهروندی و چند فرهنگی دولت فدرال کانادا روز یکشنبه ٢٠ ژوئن و به مناسبت روز جهانی پناهندگان منتشر کرد، آمده است کانادا برنامه فعالی برای اسکان افرادی که در سراسر جهان آواره شده اند، دارد.

در این بیانیه تاکید شده است کانادا به اسکان دست کم ١٢ هزار پناهنده عراقی تا سال ٢٠١٢ متعهد است و برنامه ریزی های دقیقی برای ارائه کمک های بشردوستانه و امدادی به آوارگان عراقی دارد.

در بیانیه وزیر دولت فدرال آمده است: «کانادا در سال ٢٠١٠، تعداد فضاهای مورد نیاز برای اسکان پناهندگانی که از ترکیه به این کشور اعزام شده اند را از ۴۷۵ به ۶۴۰ افزایش داد. تعداد بسیاری از این پناهندگان، آوارگان ایرانی تباری هستند که برخی از آن ها به دلیل گرایش های جنسی شان در معرض خطرهای جدی و آزار و اذیت بسیار قرار دارند.»

آقای کنی در بخشی از بیانیه خود افزوده است: «من نمی توانم دلایل مشروع تری برای محافظت از افرادی بیابم که جان و امنیت آنها به دلیل گرایش های جنسی شان در ایران در معرض خطر جدی قرار می گیرد. تردیدی نیست که این افراد باید تحت محافظت قرار گیرند و کانادا تا کنون تعدادی از پرونده های پناهندگی همجنسگرایان ایرانی را که از طریق کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه ارجاع شده اند پذیرفته است.»

سالانه حدود صد هزار نفر از حدود ده و نیم میلیون پناهنده در سراسر جهان که پرونده آن ها مورد تایید کمیسیون عالی پناهنگان سازمان ملل قرار گرفته اند، در کشورهای مختلف جهان اسکان می یابند.

کانادا سالانه میزبان ده تا دوازده هزار پناهنده (یک پناهنده از هر ده آواره) از سراسر جهان است که با کمک برنامه های دولتی و خصوصی در این کشور اسکان می یابند.

دولت کانادا به تازگی با ارایه برنامه ابتکاری جدیدی زیرعنوان «قانون اصلاح و تعدیل پناهندگی»، پیشنهاد پذیرش تعداد پناهنگان و فراهم آوردن ساختارهای حمایتی برای اسکان آن ها در کانادا را مطرح کرده است.

در صورت تصویب این لایحه پیشنهادی، با افزایش پذیرش ٢۵٠٠ پناهنده بیشتر، تعداد آوارگانی را که سالانه در کانادا اسکان می یابند، به چهارده هزار و پانصد افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب کانادا به کشوری بدل می شود که در مقایسه با همه کشورهای جهان، به ازای سرانه خود، بیشترین تعداد پناهنده را اسکان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG