لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

جمعیت آوارگان سومالی از یک میلیون فراتر رفت


زنان سومالی در صف غذا، هجده ژوئیۀ ۲۰۱۲
زنان سومالی در صف غذا، هجده ژوئیۀ ۲۰۱۲
براساس جدیدترین داده های آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، جمعیت آوارگان سومالی از یک میلیون نفر فراتر رفته است. این تعداد آواره، نقطه عطف مهم و غمگینی را رقم می زند که نمایانگر تعداد افرادی است که از سومالی متواری و در دیگر کشورهای جهان پناهنده شده اند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد ناامنی و تحلیل منابع غذایی را به عنوان عوامل اصلی خوانده است که به کوچ پناهندگان سومالیایی منتهی شده است که در مناطق اطراف شاخ آفریقا آواره شده اند.

اندی نیدهم، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است: «با وجودی که ما طی سال گذشته شاهد ظهور روند متفاوتی بودیم، اما فرار و ورود آوارگان سومالیایی به کشورهای همسایه ادامه یافته است و این واقعیت که شمار آوارگان سومالیایی منطقه از یک میلیون نفر فراتر رفته، بسیار غم انگیز است». آقای نیدهم به تازگی ازسفر به موگادیشو به دفتر خود در نایروبی بازگشته است.

او افزود:«وقتی که از کشورهای همسایۀ سومالی دورتر می شویم و مصر را هم که حدود هفت هزار آواره سومالیایی دارد، در نظر بگیریم، تعداد این آوارگان از یک میلیون و دوازده هزار آواره و پناهنده سومالیایی تبار فراتر می رود».

تردیدی نیست که تعداد روزافزون آوارگان و پناهندگانی که به اردوگاههای آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد مراجعه می کنند، که اردوگاه پناهندگان در کنیا، در میان آنهاست، حجم کار این مراکز را افزایش می دهد. این اردوگاه خاص، هم اکنون میزبان بیش از ٥٧٠ هزار پناهنده است و سازمان ملل متحد اعلام کرده است با آنکه تعداد آوارگان به اندازۀ آوارگان قحطی سال گذشته نیست، اما این روند کماکان ادامه دارد.

اندی نیدهم- سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد- می گوید:«همکاران ما در اردوگاه آوارگان دوآدو در اتیوپی اعلام کرده اند که طی هفته های اخیر،هفته ای ۱۲۰۰ نفر از مرز گذر و از این اردوگاه درخواست کمک می کنند».

این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرده است شاهد کوچ این آوارگان به کشورهای دیگری همچون یمن و جیبوتی است.

نیدهم می افزاید: «همزمان با ماه رمضان هستیم، متوجه هستیم که گروه های مختلف مردم که شامل اتباع سومالی، اتیوپی و اریتره اند، به این اردوگاه ها مراجعه می کنند و اغلب در شرایطی بسیار خطرناک با گذر از خلیج عدن در پی دستیابی به شرایط بهتری برای زندگی هستند.»

نیدهم گفت علاوه بر تعداد آوارگان سومالی که از یک میلیون فراتر رفته است، انتظار می رود که تعداد کوچ آوارگان از راه دریا هم افزایش یابد.
XS
SM
MD
LG