لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

درخواست سازمان ملل برای کمک به آوارگان لیبیایی


درخواست سازمان ملل برای کمک به آوارگان لیبیایی
درخواست سازمان ملل برای کمک به آوارگان لیبیایی

فرار دسته جمعی شهروندان یک کشور به سرزمین های مجاور یکی از عواقب اجتناب ناپذیر جنگ است.

در حالی که برخورد نیروهای معمر قذافی با مخالفان حکومت وی همچنان ادامه دارد و صدها هزار نفر از آن کشور گریخته اند و کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از کشورهای غربی خواسته تا به آنان پناه دهند.

برخورد خشونت بار نیروهای هوادار قذافی و مخالفان وی نه تنها موجب کشته شدن هزاران نفر شده بلکه کسانی را که زندگی شان در این جنگ به خطر افتاده از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. این فراریان به کشورهای مصر و تونس که خود با نوعی بی ثباتی روبرو هستند و همچنین نیجر، الجزایر و چاد پناه می برند. در یکی از اردوگاه های موقت سازمان ملل متحد در مرز تونس برخی از پناهندگان از مرگ و خشونت می گویند و در اردوگاهی دیگر در مرز مصر کارگران فصلی که از خشونت های لیبی گریخته اند از بیکاری شکوه دارند.

آنتونیو گوترز کمیسر عالی دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید «بیش از ۶۵۰ هزار نفر لیبی را به مقصد مصر و تونس ترک کرده اند.» وی این دو کشور را در میزبانی پناهندگان ستوده است. آقای گوترز اضافه می کند «در دنیایی که بیشتر کشورها مرزهایشان را مسدود می کنند، تونس و مصر مرزهای خود را بدون هیچ محدودیتی گشودند و من خانواده های فقیری را دیده ام که در نزدیکی مرز تونس زندگی می کنند و به منطقه مرزی می آمدند و آن چه را که داشتند با آوار گان تقسیم می کردند.»

آنتونیو گوترز از جامعه بین المللی درخواست می کند به دو ملت مصر و تونس که بار فراریان لیبی را به دوش می کشند، کمک کنند. وی همچنین از اروپا خواست سیاست مهاجرتی سازنده تری را به ویژه برای جوانانی که به دنبال فرصت های شغلی هستند، در پیش گیرد.

دفتر کمیسرعالی ملل متحد در امور پناهندگان از ایالات متحده به عنوان بزرگترین کشور پناهنده پذیر جهان و همچنین استرالیا و کانادا خواسته است تا شهروندان سومالی، عراق و اریتره را که از لیبی گریخته اند و بسیاری از آنان نمی توانند به کشورهای خود بازگردند، پناه دهد.

XS
SM
MD
LG