لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

آخرین وضعیت «ایرانیان مشمول عفو» در چارچوب توافق ایران و آمریکا


همزمان با اجرای مبادله زندانیان بین واشنگتن و تهران، صدای آمریکا به اطلاعاتی درباره زندانیانی که در چارچوب توافق ایران و آمریکا قرار بود آزاد شوند، دست یافته است.

به گزارش خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا از میان سه ایرانی که تصمیم گرفتند در آمریکا بمانند، «کامبیز عطار کاشانی» روز دوشنبه از زندان فدرال میشیگان آزاد شده است و وکیل او درباره تصمیم او برای آینده اظهار نظری نکرده است.

سوابق دادگاه همچنین نشان می‌دهد که «امین حسن‌زاده»، اقامت دائم خود را در آمریکا از ۲۳ اوت از دست‌داده است و «کاوه لطف‌الله افراسیابی» در حالی‌ که در انتظار محاکمه به «اتهامات فدرال» بود، مشمول عفو شده است، اما دادستان‌‌های فدرال از یک قاضی خواسته‌اند که اتهامات علیه او را «موقتا» کنار بگذارد.

قاضی در پرونده دیگری که اواخر روز سه‌شنبه توسط صدای آمریکا مشاهده شد، درخواست دولت را تایید کرده است، به این معنی که «پرونده افراسیابی مختومه شد»، اما دادستان‌ها حق دارند در آینده تحت هر شرایطی افراسیابی را تحت پیگرد قرار دهند.

سابرینا شروف، وکیل افراسیابی، در یک پرونده قضایی که توسط صدای آمریکا مشاهده شده، از یک قاضی درخواست کرده بود تا تاریخ محاکمه او در ژانویه را لغو کند، زیرا پرونده جنایی او «بر اساس اقدامات شعبه اجرایی» دولت ایالات متحده «حل شده» است.

افراسیابی، مقیم دائم ایالات متحده، از زمانی که در سال ۲۰۲۱ توسط دادگاه فدرال نیویورک متهم شد، به اتهام اقدام «به عنوان مامور ثبت نشده دولت جمهوری اسلامی»، در انتظار محاکمه بوده است.

دو ایرانی دیگر عفو شده، مهرداد انصاری و رضا سرهنگ‌پور کفرانی روز دوشنبه از طریق قطر وارد تهران شدند.

گفتنی است سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن روز دوشنبه در نامه‌ای سرگشاده به آنتونی بلینکن، با اشاره به این که حداقل دو تن از این «عوامل جمهوری اسلامی» قصد دارند در ایالات متحده بمانند، از بلینکن خواست تا اطمینان حاصل کند که هیچ عامل ایرانی در آمریکا باقی نخواهد ماند.

او افزود: شما باید توافق ۱۱ سپتامبر را که جمهوری اسلامی را به گروگانگیری بیشتر تشویق می کند و میلیاردها دلار به این رژیم هدیه می‌دهد، لغو کنید. اگر این معامله لغو نشود، حداقل باید تمام عوامل ایرانی مورد معامله را از خاک آمریکا اخراج کنید.

شهروندان دوتابعیتی آزاد شده از بند جمهوری اسلامی که شامگاه دوشنبه، دوحه قطر را به مقصد واشنگتن ترک کرده بودند بامداد سه‌شنبه به وقت محلی وارد پایتخت ایالات متحده آمریکا شدند.

پنج شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار از ۱۹ مرداد و در پی اعلام توافقی بین آمریکا و جمهوری اسلامی، از زندان به خانه‌ای امن، منتقل شده بودند.

این توافق همچنین شامل انتقال شش میلیارد دلار از پول‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی به قطر و آزادی پنج ایرانی «محکوم یا متهم» در آمریکا بوده است.

XS
SM
MD
LG