لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

واکنش قانونگذاران آمریکایی به آزادی گروگان‌ها؛ ابراز خوشحالی و در عین حال نگرانی از تداوم گروگانگیری


سه سناتور آمریکایی مایک مک کال، بن کاردین و کریس مورفی با انتشار پیامهایی، به آزادی پنج شهروند آمریکایی واکنش نشان دادند.

مایک مک کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز خوشحالی از این اتفاق نگرانی خود را از گروگانگیری‌های جمهوری اسلامی در آینده ابراز کرد.

مک کال در این بیانیه‌ گفته است : «من از اینکه پنج آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده بودند، نهایتاً در راه بازگشت به خانه و خانواده‌های خود هستند، بسیار خوشحال هستم، و در حالی که زندگی خود را در آزادی بازسازی می کنند برای آنها آرزوی صلح، قدرت و سلامتی دارم.»

با این حال، مک کال ابراز نگرانی کرده است که معامله ۶ میلیارد دلاری که منجر به آزادی این افراد شد، انگیزه‌ای برای گروگان گیر‌ی‌های جمهوری اسلامی در آینده باشد.

وی گفت: «من بسیار نگران هستم که این معامله ۶ میلیارد دلاری انگیزه‌ای برای گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی در آینده باشد. حتی اگر دولت ادعا می کند که این بودجه محدود به معاملات بشردوستانه است، همه ما می دانیم که نظارت بر معاملات دشوار است و پول قابل تعویض است. شکی وجود ندارد که این توافق باعث آزادسازی سرمایه برای فعالیت های بدخواهانه جمهوری اسلامی خواهد شد.»

مک کال همچنین گفته است: «جمهوری اسلامی روش خود را تغییر نداده و مهمتر از همه، گزارش کاملی از سرنوشت رابرت لوینسون گروگان آمریکایی که گمان می‌رود در بازداشت جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده است ارائه نکرده. شهروندان آمریکایی نباید به ایران سفر کنند، خطرات بسیار زیاد است و عواقب احتمالی آن فاجعه‌بار خواهد بود. ما به اقدام سریع و قابل توجهی برای بازدارندگی در برابر گروگان‌گیری و سایر فعالیت های مخرب جمهوری اسلامی نیاز داریم.»

سناتور دموکرات بن کاردین هم آزادی پنج زندانی آمریکایی را یک لحظه تاریخی برای خانواده‌های این پنج آمریکایی خواند.

کاردین با انتشار متنی در پلتفرم ایکس گفت: «آزادی آنها مستلزم دیپلماسی و حسن نیت بسیاری از سوی چندین کشور بود. من مشتاقانه منتظر دیدار مجدد آنها با عزیزانشان در ایالات متحده هستم.»

کاردین همچنین نوشته است: «با آزادی این افراد نباید فراموش شود که تعداد زیادی از آمریکایی‌های دیگر در ایران و جاهای دیگر هنوز در بازداشت هستند.»

او گفت: «مردم ایران تحت رژیم تندروی جمهوری اسلامی همچنان رنج می‌برند. به این ترتیب، وجوه ایران که امروز آزاد می‌شود، به شدت برای کمک‌های بشردوستانه، عمدتاً مواد غذایی، کالاهای کشاورزی و دارویی که مشمول تحریم نیستند، محفوظ است.»

دولت ایالات متحده اعلام کرده است که اگر ایران تلاش کند محل خرج این وجوه را منحرف کند، برای مسدود کردن آنها اقدام خواهد کرد.

کاردین گفت: «کنگره نظارت خواهد کرد و قوه مجریه را بر این تعهد نگه خواهد داشت.»

در همین حال سناتور دیگر دموکرات کریس مورفی با انتشار یک متن کوتاه در ایکس نوشت: «بایدن آمریکایی‌های را در الویت قرار داد، این یک روز بزرگ در تاریخ آمریکاست.»

XS
SM
MD
LG