لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

پرونده مهدی یراحی با اتهام «تشویق به فساد و تحریک به جرایم منافی عفت» به دادگاه رفت


مهدی یراحی
مهدی یراحی

وکیل مدافع مهدی یراحی می‌گوید پرونده این خواننده معترض با اتهام‌هایی از جمله «تشویق مردم به فساد، و تحریک افراد به جرایم منافی عفت» به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی فرستاده شده است.

مهدی یراحی، خواننده شناخته شده موسیقی پاپ، ششم شهریور در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی و پس از انتشار آخرین اثر اعتراضی خود به دستور دادستان تهران بازداشت شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز دوشنبه ۲۷ شهریور در پیام‌رسان «ایکس» درباره پرونده موکلش مهدی یراحی توضیحاتی ارائه کرد.

به گفته نیلی، پرونده این خواننده معترض که پس از انتشار آخرین اثرش با عنوان «روسریتو» بازداشت شده، به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شده است.

بر اساس کیفرخواست صادره برای مهدی یراحی، او به «فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق مردم به فساد، ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی، ترغیب و تحریک افراد به جرایم منافی عفت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» متهم شده است.

وکیل مهدی یراحی افزوده است: «منتظر تعیین وقت رسیدگی از سوی شعبه هستیم.»

این هنرمند معترض پس از اعلام تشکیل پرونده قضایی علیه او برای انتشار ترانه «روسریتو» با به کار بردن هشتگ «زن زندگی آزادی» در توییتی نوشته بود، «گریه نکن، من کابوس این قاضی‌ام.»

یراحی پیش از بازداشت با اشاره به نزدیک شدن سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین کشته شدن چند معترض در شهر ایذه استان خوزستان توسط نیروهای جمهوری اسلامی، تأکید کرده بود که «صدای ایذه باشیم و پیوسته از سالگرد قتل مهسا امینی بگوییم.»

پس از او، امیرحسین بلالی، فعال سیاسی، بازداشت شد و مقامات قضایی جمهوری اسلامی به وکیل او گفتند که پرونده‌اش با مهدی یراحی «مشترک» است و به پرونده آنها «با هم» رسیدگی خواهد شد.

سعید خلیلی، وکیل مدافع امیرحسین بلالی روز یک‌شنبه خبر داد در حالی که «از روز اول بازداشت» گفته بودند برای موکلش «قرار وثیقه صادر شده»، با وجود «آمادگی خانواده» برای سپردن وثیقه، «پس از ۲۰ روز بازداشت غیرقانونی» او ۲۶ شهریور با «تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی» آزاد شده است.

انجمن قلم آمریکا بازداشت مهدی یراحی، خواننده معترض و برخورد مقامات جمهوری اسلامی با او را محکوم کرده و آن را بیانگر «سرکوب وحشیانه آزادی بیان توسط رژیم ایران» دانسته است.

XS
SM
MD
LG