لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»: این باید آخرین باری باشد که برای بازگرداندن گروگان‌ها هزینه پرداخت می‌کنیم


آزادی زندانیان دوتابعیتی
آزادی زندانیان دوتابعیتی

مارک والاس، مدیر «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز خوشحالی از بازگشت پنج شهروند آمریکایی از ایران، عمیقا نسبت به «تغییر در سیاست آمریکا» ابراز نارضایتی کرد.

بر اساس بیانیه «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای» مارک والاس، مدیر این سازمان با اشاره به اینکه ایالات متحده مدت‌ها است که از «باج‌دهی به گروگان‌گیران» خودداری کرده، گفت که با این‌ کار، عملا هر آمریکایی در صورت گروگان‌گرفته شدن، ۱.۲ میلیارد دلار قیمت‌گذاری می‌شود.

همزمان مدیر سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای گفت: «در حالی که از بازگشت این پنج گروگان خوشحالیم، «وقتی دیگران را گروگان بگیرند، به خانواده‌های آنان چه خواهیم گفت؟»

همچنین مارک والاس تاکید کرد: «این باید آخرین باری باشد که برای بازگشت گروگان‌های آمریکایی هزینه پرداخت می‌کنیم و باید این سیاست را برای جمهوری اسلامی و دیگر گروگان‌گیران روشن کنیم.»

مدیر «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای» گفت حداقل، ما باید به طور جمعی پیامدهای این «سیاست معیوب آمریکا» را درک کنیم و تغییرات واقعی را برای کاهش تهدید، در دو مرحله ایجاد کنیم: «نخست اینکه، دوران سفر آمریکایی‌ها به جمهوری اسلامی ایران باید به پایان برسد. ما خواستار ممنوعیت فوری سفر همه شهروندان آمریکایی ـ از جمله اتباع دو تابعیتی ایرانی ـ به جمهوری اسلامی ایران هستیم.

دوم اینکه، ایالات متحده و متحدانش باید با یکدیگر همکاری کنند تا به طور قابل توجهی هزینه‌های جمهوری اسلامی را برای درگیر شدن در «دیپلماسی گروگان‌گیری» افزایش دهند.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا در ۲۱ شهریور خبر داد که جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، معتقد است لغو مسدود شدن شش میلیارد دلار وجوه مالی ایران برای آزادی آمریکایی‌هایی زندانی «بیش از اندازه» است.

او در ادامه افزود: «آزادی ایرانیان متهم به جرائم در آمریکا تلاشی از سوی تهران برای ایجاد معادل‌سازی نادرست بین سیستم قضایی ایالات متحده و سیستم بی‌عدالتی در جمهوری اسلامی است.»

گفتنی است شهروندان دوتابعیتی آزادشده از ایران که بعدازظهر دوشنبه وارد قطر شده بودند، دوحه را به مقصد واشنگتن ترک کردند.

ساعتی پیشتر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از آزادی پنج زندانی دوتابعیتی با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان آمریکایی خواست به هیچ دلیلی به ایران سفر نکنند و اگر در ایران هستند، فورا خاک آن را ترک کنند.

آقای بلینکن در ابتدای بیانیه گفت سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، و دو شهروند دیگر آمریکایی که نمی‌خواهند هویت‌شان افشا شود، ایران را ترک کردند و در راه ایالات متحده و ملحق شدن به عزیزان‌شان هستند.

بلینکن افزود دو نفر از بستگان آنها نیز که آمریکایی هستند و تا امروز اجازه خروج از ایران را نداشتند، با آنها همراهی می‌کنند.

به گفته او، «تعدادی از این افراد، به عنوان بخشی از رویه ظالمانه بازداشت غیرقانونی از سوی رژیم ایران، سال‌ها را در زندان سپری کرده‌اند، اما امروز همگی در حال بازگشت به خانه نزد عزیزان خود هستند.»

بلینکن با اشاره به اولویت بودن آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در خارج گفت تحت رهبری جو بایدن تاکنون بیش از ۳۰ شهروند آمریکایی به ناحق بازداشت‌شده به آمریکا بازگردانده شده‌اند.

او در ادامه از امیر قطر شیخ تمیم بن حامد آل ثانی و مقامات این کشور به دلیل نقش‌شان در آزادسازی این افراد و ایجاد «کانالی بشردوستانه در قطر برای خرید کالاهایی همچون غذا، دارو، تجهیزات پزشکی، و محصولات کشاورزی از سوی ایران» قدردانی کرد.

بلینکن همچنین از سوئیس، کره جنوبی، سلطنت عمان، و بریتانیا قدردانی کرده است.

XS
SM
MD
LG