لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

کاروانسرا‌های باستانی ایران با ثبت در یونسکو جهانی شدند


کاروانسرای قصر بهرام گرمسار
کاروانسرای قصر بهرام گرمسار

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، روز یکشنبه بیست و ششم شهریور، ۵۶ کاروانسرای باستانی ایران را به «فهرست میراث جهانی یونسکو» افزود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حاضران در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض عربستان سعودی، با درخواست ایران برای ثبت ۵۶ کاروانسرای باستانی در ایران و به نام ایران موافقت کردند.

همزمان وبسایت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد با تشریح کارکرد کاروانسراها در ایران نوشت این بناها در طول تاریخ برای کاروان‌ها، زائران و سایر مسافران «سرپناه، غذا و آب» فراهم کرده است.

بر پایه این گزارش، ایران دارای بیش از ۲۰۰ کاروانسرا در مسیرهای تجاری تاریخی است که آسیا و اروپا را از جمله از طریق جاده ابریشم به هم متصل می‌کرد.

وب‌سایت یونسکو این ۵۶ کاروانسرا‌ را تاثیرگذارترین و ارزشمندترین نمونه‌ از مجموعه کاروانسراهای ایران برشمرد و اضافه کرد که این اماکن، کاربرد طیف وسیعی از سبک‌های معماری، سازگاری با شرایط اقلیمی و مصالح ساختمانی را نشان می‌دهند که در طول هزاران کیلومتر از سرتاسر ایران گسترش یافته‌اند.

یونسکو در این گزارش «کاروانسرای قصر‌بهرام»، در نزدیکی شهر سمنان، «کاروانسرای دیر‌گچین»، در نزدیکی قم و «کاروانسرای سنگی انجیره»، در نزدیکی یزد را از جمله کاروانسرا‌های قابل توجه در ایران معرفی کرده است.

ایران اکنون دارای ۲۷ مکان تاریخی ثبت شده در فهرست یونسکو است که تخت جمشید، صومعه‌های ارامنه در شمال غربی و شهر تاریخی یزد از جمله آنها هستند.

XS
SM
MD
LG