لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

سازمان ملل از تصمیم دمشق برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه در وین خبر داد


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه (راست)، و رمزی عزالدین رمزی معاون او - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه (راست)، و رمزی عزالدین رمزی معاون او - آرشیو

معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد که نمایندگان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مذاکرات صلح هفته آینده در وین به میزبانی آن سازمان شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رمزی عزالدین رمزی در یک نشست خبری در دمشق گفت فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه به او اطلاع داده است دمشق قصد دارد در این گفت‌وگوهای دو روزه شرکت کند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحده روز گذشته گفت از دولت سوریه و مخالفان آن برای حضور در مذاکرات آتی در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژانویه (پنجم و ششم بهمن) دعوت کرده است.

به گفته او، قانون اساسی سوریه تمرکز عمده این مذاکرات ویژه خواهد بود.

سازمان ملل میزبان مذاکرات متعددی بین دولت و اپوزوسیون سوریه بوده که به جایی نرسیده است. آخرین دور مذاکرات آذر ماه در ژنو برگزار شد که پس از کش و قوس‌های زیاد، بدون نتیجه پایان یافت.

وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته گفت لازمه یک سوریه مستقل کناره گیری بشار اسد از قدرت و قطع نفوذ ایران است، و همچنین از روسیه خواست دمشق را برای شرکت در مذاکرات صلح تحت فشار بگذارد.

روسیه، به همراه ایران، در جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می کند از دولت بشار اسد حمایت کرده است. آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای آن از مخالفان میانه رو آن حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG