لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

ترکیه از روسیه و ایران خواست مانع حمله ارتش سوریه به ادلب شوند


مرزبانی ترکیه در نزدیکی استان ادلب سوریه.
مرزبانی ترکیه در نزدیکی استان ادلب سوریه.

وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیران ایران و روسیه از نقض توافق نامه دایر بر دورنگاه داشتن استان ادلب از درگیری ها انتقاد کرد و گفت احتمال دارد »رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در این زمینه با «ولادیمیر پوتین» همتای روس، تلفنی گفتگو کند.

استان ادلب همچنان در دست مخالفان بشار اسد است و به رغم توافق بین المللی دایر بر ترک مخاصمه، ارتش سوریه به تهاجم علیه مواضع شورشیان ادامه می دهد.

روز چهارشنبه «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه از دو دولت روسیه و ایران خواست به توافق مشترکی که سال پیش در ترکیه میان آنکارا، تهران و مسکو به امضا رسید، پایبند بمانند و از دولت سوریه بخواهند از تهاجم به ادلب که «منطقه کاهش تنش» اعلام شده است خودداری ورزد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چاووش اوغلو گفته است پیشروی ارتش سوریه و متحدانش در ادلب نمی توانسته است بدون حمایت ایران و روسیه که پشتیبان رژیم اسد هستند، صورت گیرد.

وزیر خارجه ترکیه افزوده، ایران و روسیه باید به مسئولیت هایشان عمل کنند.اگر شما ضامن توافق هستید- که البته هستید- باید از رژیم اسد بخواهید پیشروی ارتش را متوقف سازد.

استان ادلب درمرز با ترکیه واقع شده و از زمانی که ارتش اسد و حامیانش به پایگاه هوائی این استان که در دست شورشیان است حمله کرده اند این استان در کانون توجه قرار گرفته است.

ادلب وسیع ترین منطقه سوریه است که از زمان جنگ داخلی تاکنون از کنترل ارتش اسد خارج بوده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است شورشیان از پایگاههای خود در ادلب برای حمله با پهپاد به دو پایگاه نظامی روسیه در سوریه در هفته گذشته استفاده کردند.

ترکیه از مخالفان سرسخت بشار اسد است اما برای حل بحران سوریه با دولتها ی ایران و روسیه که پشتیبان رژیم اسد هستند همکار ی می کند.

در همین حال، کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت ادلب ابراز نگرانی کرده است در این استان بیش از دو میلیون نفر زندگی می کنند و کسانی هم که از جنگ و رژیم اسد فرار می کنند به این استان پناه می برند و چنانچه جنگ به ادلب کشیده شود بر شمار آوارگان این جنگ داخلی افزوده خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG