لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

سازمان مال متحد: در حمله‌های هوایی دولت اسد به غوطه ۸۵ نفر کشته شدند


ان مظاہروں میں نوجوانوں کی بڑی تعداد نے شرکت کی۔
ان مظاہروں میں نوجوانوں کی بڑی تعداد نے شرکت کی۔

نیروهای بشار اسد در سوریه طی حملاتی به منطقه محاصره شدۀ غوطۀ شرقی در یک هفته، ۸۵ غیر نظامی را کشتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از زید رعد الحسین، رئیس کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید این عده در فاصله روز های ۳۱ دسامبر سال پیش تا روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه در حمله ها جان باخته اند.

«غوطه شرقی» از آخرین سرزمینهای زیر کنترل مخالفان بشار اسد در حومه دمشق، پایتخت، ۳۹۰ با هزار سکنه از چهار سال پیش در جریان جنگ داخلی در محاصره نیروهای بشار اسد و شبه نظامیان متحد او قرار دارد.

رعدالحسین در بیانیه روز چهارشنبه با اشاره به وضعیت وخیم انسانی در غوطه شرقی یادآور شد که این منطقه شبانه روز مورد حمله های هوائی و زمینی قرار دارد و ساکنان ناچار به زیر زمینها پناه برده اند.

رعدالحسین به طرفهای درگیری هشدار داد و از آنان خواست میان نظامیان با غیر نظامیان فرق بگذارند و مناطق غیر نظامی را هدف حمله قرار ندهند.

این مقام حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرد که در این منطقه طرفها مرتکب جنایات جنگی شده باشند.

به گفته رعدالحسین، در میان کشته شدگان، ۲۱ زن و ۳۰ کودک به چشم می خورد.

ارتش سوریه که از حمایت نظامی روسیه برخوردار است در ماههای اخیر بر میزان حمله ها به غوطه شرقی افزوده و دولت روسیه این گزارشها را تکذیب می کند که جتهای جنگنده روسی، غیر نظامیان را هدف قرار می دهند.

زید هر نوع تاخیر در اجازه تخلیه افرادی را که به کمک پزشکی نیاز دارند، مغایر قوانین بین الملل اعلام کرد و گفت مخالفان رژیم سوریه در غوطه شرقی نیز با پرتاب راکت به مناطق غیر نظامی موجب ایجاد وحشت در میان غیر نظامیان می شوند.

راکتی که روز ۴ ژانویه به محله قدیمی دمشق پرتاب شد یک زن را کشت و ۱۳ تن را زخمی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG