لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۳

با تشدید حملات دولت سوریه علیه مخالفان، سازمان ملل خواستار آتش بس فوری شد


عکس آرشیوی از حمله هوایی نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان در غوطه شرقی، نزدیک دمشق
عکس آرشیوی از حمله هوایی نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان در غوطه شرقی، نزدیک دمشق

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از انجامه حملات هوایی علیه آخرین منطقه عمده تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد در نزدیکی دمشق، سازمان ملل ملل متحد روز سه شنبه خواستار برقراری یک آتش بس فوری دست کم به مدت یک ماه با اهداف بشردوستانه در سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان جنایات جنگی این نهاد بین‌المللی نیز همزمان اعلام کرده‌اند در حال تحقیق درباره گزارش‌هایی مبنی بر استفاده بمب‌های حاوی گاز کلر در حمله به روستای سراقب در استان ادلب و دوما در غوطه شرقی نزدیک پایتخت هستند.

در این گزارش‌ها دولت متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مناطق تحت کنترل مخالفان و مرگ غیرنظامیان شده است؛ اتهامی که دمشق آن را رد می‌کند. گروه ناظر بر تحولات سوریه روز سه‌شنبه گفت در حمله به غوطه شرقی دست کم ۴۱ نفر کشته شده‌اند.

به گفته این گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، بر اثر حملات روز دوشنبه در آن منطقه نیز ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند. بنا بر اعلام این گروه و رسانه‌های سوریه، بمباران مناطق تحت کنترل دولت توسط مخالفان نیز ۳ کشته برجا گذاشت.

مقام‌های سازمان ملل متحد در سوریه به دنبال انتشار این گزارش‌ها خواستار اجرای آتش بسی موقت، دست کم به مدت یک ماه، به منظور ارسال کمک‌های انساندوستانه به مناطق تحت درگیری و همچنین انتقال بیماران و زخمی‌ها به اماکن امن و مراکز درمانی شده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه گفته بود هر چند شواهدی دال بر استفاده از گاز اعصاب توسط نیروهای دولتی سوریه در آن کشور در دسترس نیست، اما واشنگتن گزارش‌های اخیر درباره استفاده احتمالی دمشق از سلاح‌های شیمیایی را با نگرانی مد نظر قرار می‌دهد.

مقام‌های دولتی ایالات متحده پیشتر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را متهم کرده اند به رغم توافق سال ۲۰۱۳ برای امحای تسلیحات شیمیایی در آن کشور، اقدام به تولید نوع جدیدی از این سلاح‌ها و استفاده از آن علیه مخالفان و همچنین غیرنظامیان کرده است.

نیروهای دولت بشار اسد، با کمک شبه نظامیان تحت حمایت ایران و پشتیبانی هوایی ارتش روسیه، دور جدیدی از عملیات نظامی علیه مخالفان خود را در آخرین مناطق عمده تحت کنترل آنها در حومه دمشق و مناطق غربی کشور آغاز کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG