لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

روز پرحادثه نیروهای خارجی در سوریه؛ مرگ نظامیان ترکیه و سقوط جنگنده روسیه


پیشروی تانک های ترکیه در شمال غرب سوریه
پیشروی تانک های ترکیه در شمال غرب سوریه

همزمان با سرنگونی یک هواپیمای جنگی روسیه در شمال غرب سوریه، ترکیه نیز اعلام کرد روز شنبه مرگبارترین روز برای نیروهای نظامی این کشور در شمال سوریه بوده است.

ارتش ترکیه روز یکشنبه ۱۵ بهمن اعلام کرد که هفت نظامی این کشور روز شنبه در پی عملیات نظامی در شمال غربی سوریه علیه شبه نظامیان کرد، کشته شدند.

پنج نفر از این نظامیان در جریان حمله شبه نظامیان به تانک آنها کشته شدند. ترکیه اعلام کرد که در تلافی این حمله، جت‌های جنگی آن کشور به مواضع شبه نظامیان در آن منطقه حمله کردند.

از سوی دیگر، یک جنگنده سوخوی ۲۵ روسیه روز شنبه در منطقه سراقب در استان ادلب در شمال غربی سوریه سرنگون شد.

گروه «هیئت تحریر الشام» اعلام کرده است این جت دو موتوره را با آتش موشک ضدهوایی ساقط کرده است.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا، خلبان این هواپیمای جنگی که در ارتفاع کم پرواز می‌کرد، موفق شد با چتر نجات خارج شود، اما پس از فرود در جریان تیراندازی متقابل با شبه نظامیان تحریر الشام که قصد دستگیر کردن او را داشتند، کشته شد.

گروه شبه نظامی «هیات تحریر الشام» که از ادغام چند گروه افراطی مانند «جبهه النصره» تشکیل شده‌اند، و مدعی اند که از سال گذشته روابط خود با شاخه القاعده در سوریه را به طور کامل قطع کرده‌اند.

بنا به گزارش‌ها، این اولین بار است که یک هواپیمای جنگی روسیه بر اثر آتش مخالفان سوری در خاک آن کشور سرنگون شده است. مسکو نیز می‌گوید، پس از این حادثه مواضع شبه نظامیان تحریر الشام در استان ادلب را به شدت بمباران کرده است.

هواپیمای نظامی سوریه از عملیات نظامیان حامی دولت بشار اسد در سراقب پشتیبانی می‌کرد. نیروهای دولت سوریه قصد دارند به یک بزرگراه دسترسی پیدا کنند که دو شهر بزرگ آن کشور، حلب و دمشق را به هم وصل می‌کند.

فرار ساکنان عفرین

تهاجم نیروهای ترکیه به شهرک کرد نشین «سیندرسه» در سوریه باعث شده تا بسیاری از ساکنان آن به شهر عفرین در شمال غربی سوریه که خود زیر آتش ارتش ترکیه است، پناه ببرند.

در همین حال، مراسم تشییع جنازه و تدفین یکی از شبه نظامیان زن کرد به نام «بارین کوبانی» در شهر عفرین برگزار شد.

عملیات ارتش ترکیه در سوریه به نام «شاخه زیتون»، در امتداد مرز آن کشور با سوریه و با هدف سرکوب یگان‌های مدافع خلق کرد انجام می شود.

این یگان‌ها فیلم جسد قطعه قطعه شده خانم کوبانی را پیدا کرده‌اند، و می‌گویند، این عمل شنیع توسط سربازان ارتش ترکیه یا شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه که به همراه آنان می جنگند، انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG