لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

درخواست سازمان ملل از روسیه، ترکیه و ایران برای تسهیل کمک‌رسانی در سوریه


یان اگلند مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد - آرشیو
یان اگلند مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد - آرشیو

مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت این سازمان به دلیل آن که دولت بشار اسد ریس جمهوری سوریه دو ماه است که مجوزهای لازم را صادر نکرده، موفق به ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم آن کشور نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یان اگلند پس از نشستی در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو به خبرنگاران گفت، این طولانی ترین زمانی است که ما هنوز مجوزهای مربوط به ارسال کمک‌های بشردوستانه بین المللی در سوریه را دریافت نکرده‌ایم.

کاروان حامل کمک‌های سازمان ملل برای مردم سوریه پیش از حرکت به سمت مناطق تحت محاصره و عبور از مناطقی که درگیری در آنجا همچنان در جریان است، باید با دولت سوریه هماهنگی‌های لازم را انجام داده و مجوزهای مربوطه را اخذ کنند.

آقای اگلند در ادامه گفت‌وگوی خود همچنین از روسیه، ترکیه و ایران خواست برای کاهش درگیری‌ها در استان ادلب، که به قول او فریاد آتش بش سر می‌دهد، اقدام کنند و گفت در این شرایط کمک‌رسانی غیرممکن است و ما به جایی نمی‌رسیم.

روسیه، به همراه ایران، در جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می‌کند از دولت بشار اسد حمایت کرده و ترکیه از مخالفان آن. این سه کشور بیش از یک سال است که بانی گفت‌وگوهایی سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ سوریه هستند.

اظهارات این مقام ارشد سازمان ملل چند روز پس از آن بیان می‌شود که دور دیگری از مذاکرات سیاسی مربوط به سوریه در شهر سوچی روسیه برگزار شد؛ مذاکراتی که یان اگلند می‌گوید ظاهرا نتیجه‌ای را که او انتظار داشت به دنبال نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG