لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

سازمان ملل: حملات ائتلاف عربستان در ده روز جان ۱۰۹ غیرنظامی یمنی را گرفت


جِمی مک‌گولدریک هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در یمن - آرشیو
جِمی مک‌گولدریک هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در یمن - آرشیو

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در یمن روز پنجشنبه گفت حملات ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی در یمن در طول ده روز گذشته موجب کشته شدن ۱۰۹ غیرنظامی ، از جمله ۵۴ نفر در یک بازار شلوغ و ۱۴ نفر از اعضای خانواده‌ای در یک مزرعه، شده است.

به گزارش رویترز، جِمی مک‌گولدریک ضمن اعلام این مطلب، جنگ یمن را «بیهوده و عبث» خواند؛ که به نوشته این خبرگزاری، یک انتقاد مستقیم غیرمعمول از ائتلاف مورد حمایت آمریکا، بریتانیا و بسیاری کشورهای دیگر علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران است.

وی با اشاره به گزارش‌های اولیه دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت، حملات هوایی ائتلاف به رهبری ریاض در روز سه شنبه یک بازار شلوغ را در روستای حیمه در استان تعز هدف گرفت که بر اثر آن ۵۴ نفر کشته و ۳۲ نفر زخمی شدند، و ۸ نفر از کشته شده‌ها کودک بودند.

بر اساس این گزارش ها، در همان روز یک حمله هوایی به مزرعه‌ای در روستایی در استان الحدیده جان ۱۴ غیرنظامی را گرفت و علاوه بر این‌ها، حملات هوایی در نقاط دیگر یمن هم در طول ۱۰ روز، منجر به کشته شدن ۴۱ غیرنظامی و زخمی شدن ۴۳ غیرنظامی دیگر شده است.

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که طبق قوانین بین المللی، طرف‌های جنگ باید از هدف گرفتن غیرنظامیان و زیرساخت‌های مدنی خودداری کنند. به گفته سازمان ملل متحد ۸ میلیون نفر در یمن در آستانه قحطی قرار دارند و حدود یک میلیون نفر هم مبتلا به وبا شده‌اند.

عربستان سعودی از ماه مارس ۲۰۱۵ میلادی و به دنبال درخواست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی آن کشور، با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای، عملیات نظامی مستقیم نظامی علیه شبه نظامیان شورشی شیعه حوثی را – که از حمایت ایران برخوردارند – را آغاز کرد.

نیروهای ائتلاف به رهبری ریاض همچنین محدودیت‌های سنگین زمینی، هوایی و دریایی را بر یمن - فقیرترین کشور منطقه - اعمال کرده‌اند، که موجب افزایش نگرانی‌های بین المللی، از جمله دولت ایالات متحده، از بروز قحطی و وقوع فاجعه انسانی در آن کشور شده است.

سازمان ملل متحد در ماه اوت ۲۰۱۶ (تابستان سال گذشته)، با استناد به گزارش‌های منابع پزشکی و بیمارستانی یمن، شمار کشته شدگان جنگ در آن کشور را دست کم ۱۰ هزار نفر برآورد کرده بود؛ اما از آن زمان تاکنون تعداد قربانیان این جنگ سه ساله را به روزرسانی نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG