لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

سازمان ملل از توقف درگیری‌ها در پایتخت یمن خبر داد؛ احتمال خاکسپاری صالح


عکس آرشیوی از خیابان های صنعا، پایتخت یمن، که حدود سال است درگیر جنگ داخلی شده است.
عکس آرشیوی از خیابان های صنعا، پایتخت یمن، که حدود سال است درگیر جنگ داخلی شده است.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه از توقف درگیری‌ها در پایتخت یمن، که منجر به کشته شدن «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری پیشین آن کشور شد، خبر داد و گفت که هواپیماهای این سازمان و همچنین صلیب سرخ بین الملل موفق به فرود در فرودگاه صنعا شده‌اند.

خبرگزاری رویترز از قول جِیمی مک‌گولدریک هماهنگ کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل در یمن نوشت، درگیری‌های خیابانی در صنعا، با وجود آن که شب گذشته شاهد ۲۵ حمله هوایی بود، روز سه شنبه متوقف شد و شهر روز نستبا آرامی را پشت سر گذاشت.

به نوشته این خبرگزاری انتظار می‌رود با آرام شدن نسبی اوضاع در شهر صنعا، مراسم خاکسپاری علی عبدالله صالح که روز دوشنبه از سوی شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران هدف حمله قرار گرفت و جان خود را از دست داد، اواخر روز سه شنبه برگزار شود.

آقای صالح که نیروهای وفادار به او در جنگ یمن همپیمان حوثی‌ها علیه ائتلاف به رهبری عربستان بود، دو روز پس از آن به قتل رسید که در یک نطق تلویزیونی رسما تغییر موضع داد و برای رایزنی با ریاض برای آغاز آنچه فصل جدید در یمن خواند، اعلام آمادگی کرد.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز سه شنبه تلفات درگیری‌های بین شورشیان حوثی‌ و نیروهای طرفدار آقای صالح، که نزدیک به یک هفته طول کشید، را ۲۳۴ نفر اعلام کرد و بیش از ۴۰۰ نفر دیگر هم در این خشونت‌ها زخمی شده‌اند، که جراحت ۳۸۳ نفر آنها بالاست.

در همین حال، «احمد علی صالح» فرزند رئیس جمهوری پیشین کشته شده یمن، که از نفوذ و قدرت زیادی در میان نیروهای حامی پدرش برخوردار است، روز سه شنبه اعلام کرد که کمپینی را برای خون خواهی از پدرش آغاز خواهد و انتقام او را از حوثی‌ها خواهد گرفت.

از او به عنوان جانشین احتمالی پدرش برای رهبری مخالفان دولت عبد ربه منصور هادی – رئیس جمهوری قانونی یمن که حدود دو سال پیش با سفر به ریاض از عربستان تقاضای کمک کرد – یاد می‌شود. هر چند این نیروها در جنگ داخلی دو ساله یمن تغییر موضع داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG