لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

بیانیه کاخ سفید درباره حمله موشکی حوثی‌ها؛ به نقش ایران رسیدگی و اعتراض شود


نمایی از ساختمان کاخ سفید در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکا
نمایی از ساختمان کاخ سفید در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکا

کاخ سفید میخواهد ایران بخاطر نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مورد اعتراض قرار گیرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفته است پیش از آغاز درگیری ها در یمن، موشک هایی مانند آنچه از سوی شورشیان حوثی به سوی عربستان سعودی پرتاب شد در خاک یمن وجود نداشت؛ از این رو از سازمان ملل خواسته می شود تحقیقاتی کامل در خصوص دخالت و دامن زدن جمهوری اسلامی ایران به جنگ در یمن انجام شود.

قطعنامه های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقال تسلیحات به حوثی ها و صدور تسلیحات و ادوات نظامی، و خصوصاً موشک های بالیستیک، از سوی ایران را منع می کنند.

بیانیه کاخ سفید می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران این تجهیزات را به حوثی های یمن داده و بدین ترتیب امنیت و ثبات منطقه را مورد تهدید قرار داده است.

پیشتر، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ایران را متهم به تجهیز شورشیان حوثی یمن به تسلیحات موشکی کرد و گفت این نهاد بین المللی باید از تهران بخواهد بابت نقض دو قطعنامه شورای امنیت پاسخگو باشد.

نیکی هیلی روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت، بر اساس اطلاعاتی که سعودی‌ها اخیرا منتشر کرده‌اند، موشک بالیستیکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به عربستان شلیک کردند، موشک «قیام» ساخت ایران بوده است.

وی با بیان این که موشکی که شنبه شب در نزدیکی ریاض رهگیری و ساقط شد نیز «ممکن است منشا ایرانی داشته باشد،» گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با ارسال سلاح به شورشیان حوثی‌ دو قطعنامه شورای امنیت در مورد یمن و ایران را نقض کرده است.

نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون، در حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن، علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، می‌جنگد.

اواخر روز شنبه صدای انفجار مهیبی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در پایتخت عربستان شنیده شد، که مقام‌های سعودی گفتند ناشی از رهگیری یک موشک شلیک شده از سوی حوثی‌ها بوده است.

خانم هیلی از سازمان ملل متحد و همچنین شرکای بین المللی آمریکا خواسته است به منظور وادار کردن رژیم ایران به پاسخگویی در برابر نقض قطعنامه‌های شورای امنیت و قوانین بین المللی، اقدامات لازم و متناسب را انجام دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG