لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان فرودگاه صنعا را بمباران کردند


عکس آرشیوی از یک هواپیمای سوخته در فرودگاه صنعا پایتخت یمن پس از حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان - ۵ مه ۲۰۱۵
عکس آرشیوی از یک هواپیمای سوخته در فرودگاه صنعا پایتخت یمن پس از حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان - ۵ مه ۲۰۱۵

مقام‌های یمنی روز سه شنبه گفتند نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، که علیه شورشیان حوثی در یمن می‌جنگند، فرودگاه صنعا پایتخت آن کشور را که در کنترل شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران است بمباران کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی ضمن اعلام این خبر نوشت، اخبار منتشر شده از سوی مقام‌های یمن با اطلاعاتی که مسئولان سازمان ملل متحد در آن کشور درباره وسعت خرابی‌های ناشی از این حمله هوایی داده‌اند، در تناقض است.

مقام‌های یمن می‌گویند باند فرودگاه و همچنین برج مراقبت آن تخریب شده است، اما مسئولان سازمان ملل می‌گویند به بیشتر قسمت‌های فرودگاه آسیبی وارد نیامده و پروازهای حامل کمک‌های انساندوستانه خارجی می‌تواند ادامه پیدا کند.

ایالات متحده و عربستان سعودی، همپیمان واشنگتن در منطقه، ایران را متهم به دخالت در امور یمن از طریق حمایت از شورشیان شیعه حوثی می‌کنند و ائتلاف به رهبری ریاض در ماه مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم وارد جنگ با حوثی‌ها شد.

به دنبال حمله موشکی هفته گذشته حوثی‌ها به ریاض، ائتلاف عربستان تمامی مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی یمن را مسدود کرد، اما روز دوشنبه گفت بنادر تحت کنترل نیروهای ائتلاف در جنوب را برای کمک‌رسانی بازگشایی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG